Porsche Panamera – będzie przedłużona wersja

Dorota Iglikowska
27.07.2016 11:35
Porsche Panamera – będzie przedłużona wersja Fot. materiały prasowe

Niemiecki producent samochodów ma ambitne plany względem najnowszej limuzyny. Auto ma być oferowane w wielu wersjach nadwoziowych – jak nigdy dotąd.

Do wyboru poza standardowym sedanem będzie również wariant wydłużony, a także odmiana przypominająca kombi. Potwierdza to także Dr. Gernot Dollner, dyrektor ds. produktu w Porsche. Szczególna uwagę zwraca na tę pierwszą odmianę, czyli wersję wydłużoną. Auto ma oferować znacznie więcej przestrzeni na nogi pasażerów tylnego rzędu. Wiadomo, że to będzie propozycja dla wybranych krajów, trafi z pewnością na rynek chiński.

Do tego już wkrótce przekonamy się jak będzie wyglądać wersja produkcyjna kombi. Ma ona bowiem zadebiutować na targach motoryzacyjnych w Paryżu już w październiku 2016 roku, o czym zapewnił Dollner. Auto w takiej odmianie ma nazywać się Sport Turismo.

Co ciekawe, najnowszy model Panamery zadebiutował z przytupem. Został pokazany pod koniec czerwca 2016 roku i z miejsca stał się najszybszym czterodrzwiowym sedanem na świecie, czego dowodem był fakt, że najmocniejsza odmiana Turbo zdołała pokonać długą pętlę Nurburgringu w 7 minut i 38 sekund.

Auto stylistycznie inspirowane jest najnowszą „dziewięćsetjedenastką”. Nowością jest w pełni aluminiowa konstrukcja, dłuższa i szersza od tej, wykorzystywanej przez model, który zastępuje. Zwiększono o 30 mm rozstaw osi, a nadkola samochodu wypełniać mogą felgi w rozmiarze od 19 do 21 cali.

Panamerę oparto na platformie modularnej MQB. Nowe jest zawieszenie oraz wiele zaawansowanych systemów, w tym Porsche Active Suspension Management. Do tego wykorzystano rozwiązanie znane z 918 Spyder oraz 911 Turbo, czyli system tylnych kół skrętnych, co ma zapewniać lepsze właściwości jezdne. We wnętrzu znajdziemy zaawansowany system multimedialny.

Obecnie w ofercie Porsche klienci znajdą 3 odmiany Panamery. Najmocniejsza Turbo generuje 550 KM i 770 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wszystko to wykrzesano z jednostki V8 o pojemności 4 litrów. Stosunek mocy do masy wynosi 3,6 kg na koń mechaniczny. Auto od 0 do 100 km/h ozpędza się w 3,8 sekundy lub 3,6 sekundy w przypadku wersji wyposażonej w pakiet Sport Chrono Package. Prędkość maksymalna wynosi 306 km/h. Producent obiecuje niewygórowane spalanie na poziomie 9,4 l/100 km w cyklu mieszanym, przy emisji dwutlenku węgla na poziomie 212 g/km.

Ceny nowej Panamery w Polsce startują z pułapu 523 620 zł za 440-konną odmianę 4S 2.9 współpracującą z automatyczna skrzynią PDK o 8 przełożeniach. Wersja wysokoprężna 4S Diesel to koszt od 543 540 zł – napędza ją 4-litrowy silnik generujący 422 KM. Za to topowy model Turbo ma pod maską 4-litrową jednostkę benzynową generującą 550 KM. Wrażenie robi także jego cena, rozpoczynająca się od 746 190 zł.

Dorota Iglikowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.