Pogoda
08.04.2020 13:45

Posłuchajcie, jak brzmi koronawirus - naukowcy stworzyli utwór bazujący na budowie wirusa

Nie wiemy jak, ani też za bardzo po co, ale naukowcy przygotowali koronawirusa w wersji audio. Kto by pomyślał, że składanie się aminokwasów i rytmiczne drżenia białka potrafią stworzyć utwór.

Posłuchajcie, jak brzmi koronawirus - naukowcy stworzyli utwór bazujący na budowie wirusa
foto: shutterstock.com/zdjęcie poglądowe

Nie będziemy udawali ekspertów w dziedzinie tworzenia muzyki na podstawie algorytmów z drżenia białek. Nawet nie będziemy was okłamywali - absolutnie nie mamy pojęcia, jak naukowcy to osiągnęli. Oczywiście jest to przez nich dokładnie opisane w opisie utworu na Soundcloudzie, ale po zapoznaniu się z nim rozumiemy jeszcze mniej.

Jak brzmi koronawirus?

Po kolei - komputerowe algorytmy obliczeniowe potrafią przekształcić wirusa w wersję audio. Ta zaś, według autorów tej konwersji, ma na celu pokazanie zwodniczego działania koronawirusa - trzeba bowiem przyznać, że COVID-19 brzmi naprawdę ładnie, chociaż jest wyjątkowo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu.

Mandat
Mandat
Przeczytaj także Czy za wyjazd do rodziny na święta grozi nam mandat? Wielkanoc w czasach pandemii

A teraz spróbujemy wam wyjaśnić, jak prawie 2 godzinny utwór został stworzony na podstawie budowy wirusa. A właściwie przetłumaczymy wam opis procesu udostępniony przez twórców:

"

Co słyszycie, to wielowarstwowa, algorytmiczna kompozycja, która zawiera wibracyjne spektrum całego białka (reprezentowana przez dźwięki i elementy rytmiczne), sekwencję składania się aminokwasów, tworzących nagłe skoki w budowie, a także wplecione melodie, pokazujące kompleksową, przecinającą się i hierarchiczną geometrię białka. "

Mamy nadzieję, że zrozumieliście wystarczająco dużo. Jeżeli nie, to w skrócie możemy tylko powiedzieć - tak brzmi koronawirus:

Koronawirus
Koronawirus
Przeczytaj także Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 5 tysięcy. Zmarli też kolejni chorzy pacjenci
Tagi: koronawirus