Poszukiwany za przekręt na 50 mln zł złapany, bo jego młoda partnerka chwaliła się życiem w mediach społecznościowych

03.01.2020 11:09
kobieta pod palmami|south Fot. materiały prasowe Policji

Polska policja pochwaliła się ujęciem poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania 60-letniego Janusza M. Na trop mężczyzny udało się wpaść dzięki analizie zdjęć zamieszczanych przez jego 25-letnią partnerkę w mediach społecznościowych.

Jeśli czegoś nie ma na Facebooku, to nie istnieje. To powiedzenie okazało się być niezwykle trafne w przypadku poszukiwanego za „narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 50 mln zł” 60-latka.

Mimo wydania poszukiwanego Europejskiego Nakazu Aresztowania mężczyzna bardzo dobrze się ukrywał, nie dając śledczym żadnego punktu zaczepienia podczas prób ustalenia, gdzie przebywa. Tak było do chwili, gdy policja wpadła na pomysł monitorowania profilu 25-letniej Paulina P., partnerki poszukiwanego. Okazało się, że kobieta lubiła chwalić się prowadzonym przez siebie wystawnym życiem.

Przeczytaj także

Zdjęcia poddano drobiazgowej analizie – w akcji uczestniczyły służby z całej Europy.

policja_vat_facebook_02 Fot. foto: materiały prasowe policji

Na prośbę funkcjonariuszy ABW, dzięki wykorzystaniu przez polskich policjantów z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji międzynarodowego kanału ENFAST oraz wzorowej współpracy z włoskimi organami ścigania, w wigilijny poranek, 24 grudnia 2019 r. w San Dona di Piave, niedaleko Wenecji we Włoszech zatrzymano poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania Janusza M.

Poszukiwany złapany przez policję, bo jego partnerka wrzucała zdjęcia na Facebooka

Policja wytłumaczyła, czym jest wspomniany kanał ENFAST:

ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams) to sieć współpracy grup poszukiwań celowych działających w krajach UE umożliwiająca natychmiastowy przekaz informacji z grupy poszukiwawczej w jednym kraju do grupy poszukiwawczej w innym kraju, co skutkuje natychmiastowym działaniem, bez zbędnej zwłoki.

Analiza zdjęć opublikowanych przez Paulinę P. w mediach społecznościowych wykazała, że para przebywa w San Dona di Piave, niedaleko Wenecji.

policja_vat_facebook_03 Fot. foto: materiały prasowe policji

60-latek nie stronił od luksusu i oprócz kilku sportowych i bardzo drogich samochodów korzystał z równie luksusowych łodzi. Cena jednej z nich to co najmniej kilka milionów złotych.

Zatrzymano zarówno mężczyznę, jak i towarzyszącą my kobietę. W „najbliższym czasie” mają zostać przewiezieni do Polski.

Zobacz także: Policjanci złapali dilera narkotyków ściągając linie papilarne ze zdjęcia w WhatsAppie 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.