Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji. Fale zalały ulice [WIDEO]
30.10.2020 15:22
Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji. Fale zalały ulice [WIDEO] Fot. Shuttenstock

Kolejne tragiczne wydarzenie spotkało Ziemię w 2020 roku. Tym razem trzęsienie ziemi o sile niemal 7,0 w skali Richtera nawiedziło Morze Egejskie. W Izmirze zawaliły się budynki.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 stopni nawiedziło w piątek po południu rejon Morza Egejskiego w okolicach miasta Izmir w zachodniej Turcji. Wiele budynków zostało zniszczonych. Ludzie wybiegli z domów na ulice w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Według ostatnich doniesień zginęły 4 osoby, a 120 zostało rannych.

Potężne trzęsienie ziemi w Grecji i Turcji

Rok 2020 nie dopuszcza. Rozpoczął się silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Turcję. Po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i ogromnych pożarach w rejonie elektrowni w Czarnobylu, w Indonezji nastąpiła eksplozja sześciu wulkanów na raz, Afrykę i Indie nawiedziła wyjątkowo żarłoczna szarańcza, jakiej nie widziano tam od 25 lat.  21 czerwca 2020 rano wybuchł wulkan Merapi na wyspie Jawa w Indonezji. Chmura popiołu wzniosła się na wysokość 6 km. 15 sierpnia 2020 ogniste tornado nawiedziło Kalifornię. Teraz ponownie Turcja znajduje się w niemałych tarapatach.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło zachodnią Turcję z epicentrum w pobliżu miasta Seferlihisar w prowincji Izmir w zachodniej Turcji.

- poinformowała  Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Katastrof (AFAD).

Przeczytaj także

Według agencji epicentrum znajdowało się na głębokości 16,5 kilometra. Jak twierdzi sekretarz generalnego burmistrza Izmiru Bugra Goekce, zniszczeniu uległo kilka domów rejonach Buja, Bayrakli i Bornova. Trzęsienie ziemi nastąpiło około godziny 14.50. czasu lokalnego.

Natomiast w Grecji wydano ostrzeżenie przed tsunami dla mieszkańców wyspy Samos. Grecki sejsmolog Efthymis Lekkas w rozmowie z ERT, stwierdził stanowczo, że nie można wykluczyć tsunami, a sytuacja ewoluuje.
Prezydent Turcji Reccep Tayyip Erdogan zaznaczył, że podjęto już działania mające na celu poprawę sytuacji poszkodowanych:

Za pomocą wszystkich środków naszego państwa wspieramy naszych obywateli dotkniętych trzęsieniem ziemi. Podjęliśmy działania, aby rozpocząć niezbędne prace w regionie wraz ze wszystkimi naszymi odpowiednimi instytucjami i ministrami.

Zarówno w Grecji, jak i w Turcji odnotowano wstrząsy wtórne.

Zobacz również: Jasnowidz Jackowski: "To ostatni czas naszej swobody". Co się wydarzy w poniedziałek?  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.