Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji. Fale zalały ulice [WIDEO]

30.10.2020 15:22
Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji. Fale zalały ulice [WIDEO] Fot. Shuttenstock

Kolejne tragiczne wydarzenie spotkało Ziemię w 2020 roku. Tym razem trzęsienie ziemi o sile niemal 7,0 w skali Richtera nawiedziło Morze Egejskie. W Izmirze zawaliły się budynki.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 stopni nawiedziło w piątek po południu rejon Morza Egejskiego w okolicach miasta Izmir w zachodniej Turcji. Wiele budynków zostało zniszczonych. Ludzie wybiegli z domów na ulice w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Według ostatnich doniesień zginęły 4 osoby, a 120 zostało rannych.

Potężne trzęsienie ziemi w Grecji i Turcji

Rok 2020 nie dopuszcza. Rozpoczął się silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Turcję. Po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i ogromnych pożarach w rejonie elektrowni w Czarnobylu, w Indonezji nastąpiła eksplozja sześciu wulkanów na raz, Afrykę i Indie nawiedziła wyjątkowo żarłoczna szarańcza, jakiej nie widziano tam od 25 lat.  21 czerwca 2020 rano wybuchł wulkan Merapi na wyspie Jawa w Indonezji. Chmura popiołu wzniosła się na wysokość 6 km. 15 sierpnia 2020 ogniste tornado nawiedziło Kalifornię. Teraz ponownie Turcja znajduje się w niemałych tarapatach.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło zachodnią Turcję z epicentrum w pobliżu miasta Seferlihisar w prowincji Izmir w zachodniej Turcji.

- poinformowała  Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Katastrof (AFAD).

Przeczytaj także

Według agencji epicentrum znajdowało się na głębokości 16,5 kilometra. Jak twierdzi sekretarz generalnego burmistrza Izmiru Bugra Goekce, zniszczeniu uległo kilka domów rejonach Buja, Bayrakli i Bornova. Trzęsienie ziemi nastąpiło około godziny 14.50. czasu lokalnego.

Natomiast w Grecji wydano ostrzeżenie przed tsunami dla mieszkańców wyspy Samos. Grecki sejsmolog Efthymis Lekkas w rozmowie z ERT, stwierdził stanowczo, że nie można wykluczyć tsunami, a sytuacja ewoluuje.
Prezydent Turcji Reccep Tayyip Erdogan zaznaczył, że podjęto już działania mające na celu poprawę sytuacji poszkodowanych:

Za pomocą wszystkich środków naszego państwa wspieramy naszych obywateli dotkniętych trzęsieniem ziemi. Podjęliśmy działania, aby rozpocząć niezbędne prace w regionie wraz ze wszystkimi naszymi odpowiednimi instytucjami i ministrami.

Zarówno w Grecji, jak i w Turcji odnotowano wstrząsy wtórne.

Zobacz również: Jasnowidz Jackowski: "To ostatni czas naszej swobody". Co się wydarzy w poniedziałek?  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.