Potężny wybuch wulkanu w Indonezji! Chmura popiołu sięgała 6 km [WIDEO]

22.06.2020 12:50
Potężny wybuch wulkanu w Indonezji! Chmura popiołu sięgała 6 km [WIDEO] Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Kolejne tragiczne wydarzenie spotkało Ziemię w 2020 roku. Tym razem doszło do ponownego wybuchu wulkanu w Indonezji, który 10 lat temu zabił ponad 350 osób.

Rok 2020 rozpoczął się silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Turcję. Po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i ogromnych pożarach w rejonie elektrowni w Czarnobylu, w Indonezji nastąpiła eksplozja sześciu wulkanów na raz. W 2020 roku Afrykę i Indie nawiedziła wyjątkowo żarłoczna szarańcza, jakiej nie widziano tam od 25 lat.

W Indonezji doszło do kolejnego wybuchu wulkanu

W niedzielę 21 czerwca 2020 rano wybuchł wulkan Merapi na wyspie Jawa w Indonezji. Chmura popiołu wzniosła się na wysokość 6 km – donosi agencja informacyjna DPA. Opady wulkanicznego pyłu odnotowano w promieniu 10 kilometrów a niektóre okoliczne wioski, znajdujące się na wysokości 2930 metrów na zboczach wulkanu zostały zasypane niemal całkowicie.Merapi położony jest na wysokości 2910 m n.p.m. w pobliżu dużego miasta Yogakarta, w bardzo zaludnionej okolicy, jednak dotychczas na szczęście nie zgłoszono żadnych ofiar.

Przeczytaj także

Do pierwszej erupcji wulkanu doszło o godz. 9.13 czasu lokalnego i trwała ona 328 sekund. Drugi wybuch nastąpił po upływie 14 minut i trwał 90 sekund. Mieszkańcom nakazano, aby nie zbliżali się do obszaru w promieniu 3 km od krateru.

Ostatnia duża erupcja rozpoczęła się w ostatnich dniach października 2010 roku. W przeciągu kilku dni śmierć poniosło ponad 350 osób, a ponad 100 tys. zostało ewakuowanych. Jest to już trzecia erupcja wulkanu Merapi w tym roku.
31 marca 2020 wyrzucił on ze swego wnętrza pyły na wysokość około 7 kilometrów, co doprowadziło do paraliżu okolicznych lotnisk.

Wulkan wybuchł także w piątek 10 kwietnia 2020 wieczorem o 21.58 czasu lokalnego, wyrzucając w powietrze ogromne ilości lawy i gigantyczną chmurę popiołu.

Aktywność wulkaniczna wpisana jest w codzienne życie 270-mln mieszkańców Indonezji. Merapi usytuowany jest w obrębie Pierścienia Ognia na Pacyfiku.

Zobacz również: Koniec świata się zaczął! Wypełnia się przepowiednia królowej Saby

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.