Potomek Henryka Sienkiewicza kontra twórca "Dilberta". Kłótnia gwiazd komiksu z Black Lives Matter, LGBT i prawami kobiet w tle

06.07.2020 14:57
Potomek Henryka Sienkiewicza kontra twórca "Dilberta". Kłótnia gwiazd komiksu z Black Lives Matter, LGBT i prawami kobiet w tle Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Gwiazdy komiksu Bill Sienkiewicz i Scott Adams pokłóciły się w sieci. Powodem była akcja charytatywna dotycząca BLM, społeczności LGBT i praw kobiet.

Napięta sytuacja geopolityczna świata ma duży wpływ na wszystkie sfery życia, a dzięki internetowi unaocznia się również zaangażowanie w nią różnego rodzaju artystów. Ostatnio dwie gwiazdy komiksu weszły w dość uszczypliwą publiczną debatę, wokół której oscylują takie tematy jak Black Lives Matter, społeczność LGBT i prawa kobiet.

Bill Sienkiewicz kontra Scott Adams - gwiazdy komiksu kłócą się w internecie

Pochodzą z różnych światów komiksowych, reprezentują zupełnie inne techniki rysunku, łączy ich jednak to, że wśród fanów komiksów należą do ścisłej czołówki. Mowa o Billu Sienkiewiczu - wieloletnim współpracowniku takich wydawnictw jak Marvel Comics czy DC i Scotcie Adamsie - osobie odpowiedzialnej za słynny strip pod tytułem "Dilbert".

Przeczytaj także

Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnego tweetu Adamsa, który pojawił się pod koniec czerwca 2020 roku. Rysownik stwierdził w nim, że serial animowany na podstawie "Dilberta" został anulowany, bo "jest biały". 

Straciłem swój serial za to, że jestem biały, kiedy UPN [amerykańska sieć telewizyjna - przyp. red.] uznała, że skupi się na afroamerykańskiej publiczności. To była trzecia robota, którą straciłem za bycie białym. Dwie poprzednie były dla dwóch dużych korporacji (powiedzieli mi to wprost).

Powyższy komentarz był odpowiedzią na wpis aktora Ahmeda Besta, który zarzucał stacji HBO rasizm.

Przeczytaj także

Po wpisie Adamsa pojawiło się mnóstwo słów krytyki w jego kierunku. Na temat komentarza wypowiedział się również Bill Sienkiewicz, który w nieprzychylny sposób skwitował dziwną postawę kolegi po fachu. Uznana twórczyni komiksów Gail Simone postanowiła wykorzystać napiętą sytuację, by przekuć ją w coś pozytywnego.

Zróbcie walkę na rysunki, to byłoby cholernie fajne.

Sienkiewicz podchwycił pomysł, o czym poinformował Simone w kolejnym tweecie.

Gail Simone, wchodzę w to... Wszelkie dochody pójdą na BLM, LGBTQIA i prawa kobiet. Scott Adams mówi, że jest na lewo od Berniego [Sandersa - lewicującego amerykańskiego polityka - przyp. red.] Jeśli tak jest, to spoko. Co powiesz, Scott? Chcesz coś ze mną zrobić w ramach akcji Artyści na rzecz dobrych celów?

Następnie pojawił się drugi tweet Sienkiewicza, tym razem bezpośrednio skierowany do Adamsa. 

Hej, Scott Adams! Ludzie chcą, żeby nasza dwójka wzięła udział w pojedynku rysowniczym (możemy zadecydować, co rysujemy, albo zdać się na sugestie fanów). Zyski pójdą na BLM, LGBTQI i prawa kobiet. Masz jakieś organizacje charytatywne, które chciałbyś wesprzeć? To jest poważna oferta, żeby zrobić coś dobrego we dwoje. Bez żartów. Bez jaj, wchodzisz w to?

Brak konkretniej odpowiedzi sprawił, że Sienkiewicz przeprosił za swój wcześniejszy tweet, w którym krytykował Adamsa. W końcu twórca "Dilberta" zdawkowo odmówił udziału w zabawie, twierdząc, że Black Lives Matter to "agresywna, rasistowska grupa".

Nie wspieram agresywnych, rasistowskich grup.

Jak widać, próba zakopania topora wojennego spełzła na niczym, ale mamy nadzieję, że Sienkiewicz znajdzie innego sparing partnera, z którym nie tylko stworzy ciekawe dzieło dla kolekcjonerów, ale również zbierze pieniądze na szczytne cele.

 

Przeczytaj także

Urodzony 8 czerwca 1957 roku w Wingham w stanie Nowy Jork Scott Adams to uznany rysownik stripów komiksowych. W 1996 roku stworzył postać Dilberta - typowego pracownika korporacji, który przeżywa serię absurdalnych biurowych przygód. Komiks z miejsca stał się hitem z powodu odzwierciedlenia codziennych sytuacji wielu osób na całym świecie, potraktowanych z przymrużeniem oka. Adamsa cechuje prosta kreska typowa dla humorystycznych historyjek obrazkowych wydawanych w gazetach.

Zobacz: "Garfield. Tłusty koci trójpak. Tom 1" - [RECENZJA]

Bill Sienkiewicz (a właściwie Boleslav William Felix Robert Sienkiewicz), przyszedł na świat 3 maja 1958 roku w Blakely Pensylwanii. Jako 19-latek zaczął pracę w branży komiksowej, próbując dostać się do DC. Finalnie trafił pod skrzydła Neala Adamsa i rozpoczął rysowanie komiksu "Moon Knight" dla Marvela. Wkrótce dostał wiele innych tytułów, między innymi "New Mutants" i "Fantastic Four", Jest też twórcą wielu słynnych okładek komiksowych. Jedne z jego najsłynniejszych komiksów to "Elektra: Assassin" oraz "Daredevil: Love and War". Słynie z "malarskiego" stylu rysowania i kreowania nieoczywistych anatomicznie postaci. Jest spokrewniony z polskim noblistą Henrykiem Sienkiewiczem.

Przeczytaj także

Zobacz też: Nie żyje Joe Sinnott - legenda Marvel Comics odpowiedzialna za wiele klasycznych postaci

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.