Pogoda
18.03.2020 22:44

Potwierdzony przypadek dzieworództwa: Charlie zaszła w ciążę bez udziału partnera

Czy świat bez samców pokazany w filmie "Seksmisja" to czysta fikcja? Jak się okazuje nie do końca. Charlie zaszła w ciążę bez udziału partnera i została mamą Onyxa, Jaspera i Flinta.

Charlie zaszła w ciążę bez udziału partnera
foto: Shutterstock

Charlie to samica warana z Komodo zamieszkująca zoo Chattanooga w stanie Tennessee. Niedawno po raz pierwszy została matką - dochowała się trojga młodych. Badania DNA młodych waranów wprawiły w osłupienie cały świat naukowy.

Charlie zaszła w ciążę bez udziału partnera

Charlie okazała się być wyjątkowo niezwykłą jaszczurką. W sierpniu 2019 roku dochowała się trojki zdrowych młodych bez wcześniejszego zapłodnienia przez samca. Niesamowite odkrycie zostało ujawnione zupełnie niedawno, ponieważ pracownicy zoo zlecili testy DNA, które były dla pewności powtarzane.

Pracownicy ogrodu zoologicznego poinformowali o niesamowitym wydarzeniu za pośrednictwem FB

Charlie od jakiegoś czasu dzieliła swoje terrarium z samcem o imieniu Kadal. Pracownicy ogrodu zoologicznego połączyli zwierzęta w parę, mając nadzieję na rozwój hodowli i przyjście na świat potomstwa, dlatego też na początku, tuż po urodzeniu młodych nie posiadali się z radości gdy na świat przeszli Onyx, Jasper i Flint.

Opiekunowie Charlie i Kadala nie mieli jednak pewności, czy młode są potomstwem tej uroczej pary. Postanowili więc przebadać szerzej młode i przeprowadzić testy genetyczne. Ich wyniki pokazały, że genotyp trzech młodych waranów jest identyczny z genotypem ich matki. To oznacza, że przyszły na świat w wyniku partenogenezy.

"

Nasz personel jest niezwykle podekscytowany, że jest częścią tego naprawdę niesamowitego wydarzenia. Warany z Komodo są zagrożone wyginięciem, dlatego te pisklęta są wyjątkowe i dają nadzieję na ratowanie gatunku "

- powiedziała Dardenelle Long, prezes i CEO ogrodu zoologicznego w Chattanooga.

Samice waranów z Komodo wykształciły zdolność rozmnażania się partenogenetycznie, ponieważ żyją na wolności głównie w izolacji i stają się brutalne w stosunku do samych siebie.

Tagi: adrenalina zwierzęta Archiwum Tajemnic