Pogoda
15.10.2020 14:02

Powrócą mocne obostrzenia? WHO zapowiada "ostrzejszą walkę z pandemią"

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge stwierdził w czwartek, że przyszedł czas na zaostrzenie środków walki z pandemią.

Powrócą mocne obostrzenia? WHO zapowiada "ostrzejszą walkę z pandemią"
foto: zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Jak podaje PAP, Kluge odpowiedział w ten sposób na konferencji prasowej na pytanie o lawinowo rosnącą liczbę zakażeń m.in. w Czechach, czy w Polsce, gdzie 15 października odnotowano rekordowe 8099 zakażeń koronawirusem.

WHO zapowiada zaostrzenie walki z koronawirusem

"Przyszedł czas zaostrzyć środki" - tak stwierdził szef europejskiego regionu WHO, zauważając, że wirus rozprzestrzenia się w tempie geometrycznym. Wyjaśnił, że wyższa liczba notowanych zakażeń - ale też mniejsza śmiertelność i współczynnik hospitalizacji niż na wiosnę - mają związek z większą liczbą testów oraz faktem, że infekcjom ulegają obecnie coraz częściej młodsi ludzie.

Koronawirus Chińscy eksperci alarmują że najgorsze dopiero przed nami
Koronawirus Chińscy eksperci alarmują że najgorsze dopiero przed nami
Przeczytaj także Koronawirus: Chińscy eksperci alarmują, że najgorsze dopiero przed nami!

Ekspert przestrzegł jednocześnie, że jeśli Europie nie uda się stłumić nowej fali wirusa, w rezultacie liczba ofiar śmiertelnych w nadchodzącym styczniu może być 4-5 razy wyższa, niż wiosną 2020 roku.

Zaapelował jednak do rządów, by stosowane środki były proporcjonalne do liczby zarażonych, były zaostrzane stopniowo i określone czasowo. Dodał, że rządy nie powinny zwlekać z wprowadzaniem stosunkowo niewielkich restrykcji. Wszystko po to, by uniknąć konieczności stosowania ostrzejszych środków. 

Jak wyjaśnił dziennikarzom:

"

To, co rozumiemy dziś przez lockdown, nie jest tym, czym był lockdown wiosną. Wtedy to było całkowite zamknięcie. Zostaliśmy wówczas zaskoczeni(...). Dziś wiemy więcej o wirusie i mamy więcej środków do dyspozycji.  "

YouTube banuje za szerzenie plotek oraz teorii o koronawirusie i szczepionkach
YouTube banuje za szerzenie plotek oraz teorii o koronawirusie i szczepionkach
Przeczytaj także YouTube banuje za szerzenie plotek oraz teorii o koronawirusie i szczepionkach

Kluge stwierdził, że szczególną troskę należy przy tym poświęcić, by zminimalizować efekty uboczne restrykcji, zwłaszcza jeśli chodzi o opiekę nad chorymi na inne choroby. Zaapelował też, by zamknięcie szkół było stosowane tylko w ostateczności, by nie pozbawiać dzieci edukacji. Ekspert wezwał rządy do jasnego komunikowania wprowadzonych zmian.

Ekspertka WHO dr Catherine Smallwood odpowiedziała również na pytanie PAP o wpływ otwarcia szkół na zwiększenie liczby zakażeń. Lekarz stwierdziła, że doświadczenia z m.in. z Izraela wskazują, że szkoły są znaczącym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa. Należy jednak zrobić wszystko, by uniknąć ich zamykania:

"

Bardzo uważnie przyglądamy się danym, które spływają do nas od września. Ale są też inne duże czynniki napędzające rozprzestrzenianie się wirusa: uniwersytety, miejsca publiczne, czy zgromadzenia i imprezy. WHO jest zdania, że szkoły powinny być priorytetem. A to może oznaczać dokonywania poświęceń w innych miejscach. "

Ksiądz zachęcał do zdejmowania maseczek
Ksiądz zachęcał do zdejmowania maseczek
Przeczytaj także Ksiądz zachęcał do zdejmowania maseczek. "Tutaj jest kropielnica, odkażajcie się!"
Tagi: Newsy koronawirus