Powrócił zakaz połączeń lotniczych. Obejmuje on aż 44 kraje, w tym m.in. Hiszpanię

02.09.2020 15:00
Powrócił zakaz połączeń lotniczych. Obejmuje on aż 44 kraje, w tym m.in. Hiszpanię Fot. zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Powrót ograniczeń ws. podróży lotniczej - od 2 do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów. Wśród nich m.in. Hiszpania i Stany Zjednoczone.

W środę 2 września po północy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

Powraca zakaz podróży lotniczych do 44 krajów

Wprowadza ono do 15 września br. zakaz lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, które wykonują loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Hiszpanii, Izraela, Albanii, Indii, Malty, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Luksemburga, czy Wspólnoty Bahamów. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Przeczytaj także

Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Projekt uwzględnia 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, w porównaniu do tego, które obowiązywało do wtorku 1 września, dodano punkt wyłączający stosowanie zakazu "do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie".

Rząd tłumaczy, że czartery będą nadal latać, ponieważ "wynika to z faktu aktualnego przebywania wielu obywateli polskich, biorących udział w imprezach turystycznych, na terytorium szeregu z państw wskazanych" w rozporządzeniu:

W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywaj±cym na urlopach poza granicami kraju. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie możliwych komplikacji zarówno po stronie podróżnych, jak i organizatorów turystyki.

W opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu zapisano także, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli planowaliście więc wakacje, to musicie się z nimi wstrzymać.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.