Powrót do Śródziemia. Do publikacji trafią wkrótce niewydane dotąd eseje J.R.R. Tolkiena

24.11.2020 10:52
Władca Pierścieni - Ian McKellen, Elijah Wood  - kadr z filmu Fot. United Archives/Eastn News

Fani "Władcy Pierścieni" powinni być zadowoleni. Do sprzedaży trafią wkrótce nigdy wcześniej nieopublikowane eseje J.R.R. Tolkiena na temat natury Śródziemia.

Nie ma chyba drugiego pisarza, który miałby tak wielki wpływ na kulturę popularną jak J.R.R. Tolkien. Jego twórczość stała się podwalinami pod gatunek, jakim jest fantasy, a jego spuścizna wciąż znajduje zainteresowanie wśród nowych pokoleń. Miłośnicy Tolkiena na pewno ucieszą się więc z nie lada gratki, którą przygotowuje wydawnictwo Harper Collins.

"Władca Pierścieni" - niewydane dotąd eseje Tolkiena trafią do sprzedaży

Tolkien zrobił coś, czego większość twórców nie czyni. Tworząc Śródziemie, zadbał o każdy szczegół fantastycznej krainy, rozpisując jej całą historię, wymyślając zmiany, które w niej zaszły rozpisując języki, którymi posługują się jej mieszkańcy, a także budując całą mitologię. Czerpał nie tylko z tradycji anglosaskiej, którą badał jako profesor, ale również z osobistych przeżyć.

Zobacz także

Nic więc dziwnego, że Tolkien, kreując lądy, na których rozgrywały się fabuły "Silmarillionu", "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" musiał spędzić wiele godzin na rozmyślaniach na temat swojego fikcyjnego świata. Rozmyślania przerodziły się w eseje, które nigdy nie  ujrzały światła dziennego. Jak podaje portal The Guardian, niebawem się to jednak zmieni, ponieważ wydawnictwo Harper Collins ma w planach na rok 2021 stworzenie zbioru rozpraw Tolkiena dotyczących Śródziemia. Nadchodzącą pozycję, zatytułowaną "The Nature of Middle-earth" ("Natura Śródziemia"- przyp. red.) skomentował Chris Smith - jeden z dyrektorów wydawnictwa.

Dla [Tolkiena] Śródziemie było częścią całego świata, który należało zbadać. A rozprawy w "The Nature of Middle-earth" ujawniają podróże, które odbył, starając się lepiej zrozumieć swoją wyjątkową kreację. [Te eseje są] prawdziwym skarbem, który daje czytelnikom szansę zajrzenia przez ramię profesora Tolkiena w momencie dokonywania przez niego jego odkryć. Na każdej stronie zbioru Śródziemie ponownie zapełnia się niesamowitym życiem.

Tematami poruszanymi przez Tolkiena są między innymi takie zagadnienia, jak nieśmiertelność elfów, geografia Gondoru czy kwestia tego, które rasy są w stanie zapuścić brody. Zbiór będzie autoryzowany przez spadkobierców Tolkiena.

Polecamy

"The Nature of Middle-earth" - kiedy premiera?

Wydawnictwo Harper Collins zapowiedziało, że eseje Tolkiena ujrzą światło dzienne w czerwcu 2021 roku. Nie podano jeszcze jednak dokładnej daty premiery książki. Trudno też powiedzieć, kiedy zbiór ukaże się z polskim przekładem. To nie pierwszy raz, kiedy do publikacji trafiła niewydana wcześniej twórczość Tolkiena. W ciągu ostatnich lat miłośnicy artysty otrzymali takie pozycje jak "Dzieci Húrina", "Beren i Luthien" oraz "Upadek Gondolinu".

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.