Pogoda
22.01.2019 15:21

Powstał komiks historyczny o walce Polaków z okupantem. Kiedy premiera "1918 Ciechanów"?

Z okazji stulecia wyczynu ciechanowskich bohaterów Niepodległości, powstał komiks historyczny zatytułowany "1918 Ciechanów". Kiedy trafi do sprzedaży?

1918 Ciechanów
foto: materiały promocyjne

Już niedługo fani komiksu interesujący się historią polski, będą mieli okazję przeczytać historię poświęconą bohaterskiemu czynowi ciechanowskich peowiaków. W 2018 roku przypadła setna rocznica wyzwolenia koszarów w Ciechanowie, w którym stacjonowali niemieccy żołnierze. Z tej okazji wydawnictwa Coyot Presents i Kado Studio postanowiły połączyć siły i zaprezentować komiks historyczny zatytułowany "1918 Ciechanów".

"1918 Ciechanów" - komiks o bohaterach walczących z okupantem

Na placu Kościuszki w mazowieckim Ciechanowie znajduje się pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej. Jest to jedno z ważniejszych obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, miejsc, w którym mieszkańcy miasta świętują dzień odzyskania Niepodległości. A wszystko z powodu pewnego wydarzenia, które miało miejsce 10 listopada 1918 roku. Chodzi o członków POW - organizacji zbrojnej, którą powołał do życia Piłsudski. Peowiacy, bo tak potocznie nazywa się członków ugrupowania, walczyli głównie i na terenie Ciechanowa i Ziemi Ciechanowskiej, w 32 Pułku Piechoty, a także innych formacjach, uczestniczących w walkach o granice wschodnie. Do POW należeli gimnazjaliści, harcerze, rzemieślnicy i rolnicy z Ciechanowa i okolicy. Za swoje zasługi zostali uhonorowani Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Virtuti Militari. To właśnie o nich opowiada komiks "1918 Ciechanów".

Za scenariusz odpowiada Dariusz Cybulski. Rysownikiem komiksu zajął się Rafał Kado. Twórcom przyświecał cel przybliżenia mieszkańcom Polski dokonań lokalnych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania Niepodległości. W sieci pojawiła się okładka i fragmenty "1918 Ciechanów".

1918 Ciechanów
1918 Ciechanów
1918 Ciechanów
1918 Ciechanów

Komiks skupia się na peowiakach, którzy postanowili sprzeciwić się niemieckiemu okupantowi stacjonującemu w Ciechanowie. 18 członków ugrupowania zaatakowało ciechanowskie koszary, zmuszając do poddania się 340 niemieckich żołnierzy. Dzięki temu bohaterskiemu czynowi, mieszkańcy miasta świętowali 11 listopada dzień Niepodległości Polski, a do miejskiego ratusza powróciły polskie władze. Chociaż komiks został narysowany w stylu przypominającym prace Janusza Christy, opowiada ważną historię opartą na faktach.

"1918 Ciechanów" - kiedy premiera?

Czarno biały komiks zostanie wydany w miękkiej oprawie. Będzie liczył 48 stron. Cena komiksu z okładki wynosi 20 złotych. "1918 Ciechanów" trafi do sprzedaży w marcu 2019 roku.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Komiks