Pogoda
24.06.2016 11:44

Powstał robot, który sprząta i przynosi piwo

Inżynierowie z Boston Dynamics osiągnęli kolejny ważny kamień milowy w rozwoju robotów – ich najnowsza konstrukcja potrafi przynieść właścicielowi zimne piwo. 

Powstał robot, który sprząta i przynosi piwo
foto: kadr z wideo

SpotMini to – jak sama nazwa wskazuje – mniejsza wersja pokazanej wcześniej maszyny nazwanej Spot. Czworonożny robot waży teraz mniej niż 30 kilogramów, a dzięki zrezygnowaniu z hydraulicznego napędu na rzecz silników elektrycznych może być używany w domu bez obaw o zagłuszanie ulubionych metalowych utworów (konstruktorzy chwalą się, że to jeden z najcichszych robotów, jakie stworzyli).

Boston Dynamics podaje, że pojemność akumulatorów pozwala na 90 minut pracy. SpotMini potrafi działać autonomicznie lub korzystać ze wskazówek człowieka. Jak widać na filmie, potrafi precyzyjnie manipulować przedmiotami – można mu zawierzyć nawet szklane naczynia.

Konstruktorzy zdecydowali się także pokazać momenty, w których robot nie radził sobie szczególnie dobrze – najsmakowitszy kąsek, w którym rolę piwa grał dietetyczny napój w puszce, opublikowano jako scenę po napisach. Przy okazji udokumentowano być może pierwszy w dziejach bunt maszyny przeciwko swojemu (lekko wystraszonemu) właścicielowi.

Wśród czujników pozwalających na poruszanie się robota SpotMini po dżungli domowych sprzętów i mebli znalazły się między innymi kamery do budowania trójwymiarowej głębi obrazu, żyroskop pozwalający utrzymać równowagę oraz sensory propriocepcyjne (informujące o położeniu poszczególnych kończyn).

Wśród innych imponujących dokonań Boston Dynamics można wymienić skonstruowanie humanoidalnego robota Atlas – twórcy przygotowali film pokazujący, jak znęcają się nad nim podczas testów. Wrażenie robi szczególnie jak dobrze – mimo przeszkadzania ocierającego się chwilami wręcz o okrucieństwo – maszyna radzi sobie z utrzymaniem równowagi.

Obserwując osiągnięcia konstruktorów robotów trudno dziwić się, że w Parlamencie Europejskim pojawiła się propozycja uznania zaawansowanych konstrukcji za elektroniczne osoby, dając im przy tym prawa oraz nakładając obowiązki – między innymi objęcie ubezpieczeniem społecznym.

Chcielibyście mieć takiego robota w domu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele