Korzystasz z telefonu podczas jazdy autem? Sztuczna Inteligencja wlepi ci mandat

24.09.2019 14:04
sms kierowca|undefined Fot. shutterstock

Chociaż władze na całym świecie od lat starają się uświadomić kierowcom ryzyko, jakie niesie za sobą korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, nadal jest to duży problem.

Ci z nas, którzy mieszkają w dużych miastach wiedzą, że trudno jest przejechać przez centrum, aby na każdym skrzyżowaniu nie zobaczyć za kółkiem kogoś trzymającego telefon w ręku. Ten sam problem jest oczywiście obecny na całym świecie, w tym w Australii. Tam kara za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy wynosi 1000 i 5 punktów karnych (na 15 możliwych). Mimo takiego ryzyka mało kto przejmuje się zasadami i nadal jest to często spotykane wykroczenie (rzadko jednak wyłapywane). Jak informuje jednak strona New Atlas, policja w Melbourne znalazła sposób na ukaranie nieposłusznych kierowców.

Przeczytaj także

Sztuczna Inteligencja da ci mandat

Już za kilka tygodni firma Acusensus uruchomi system zwalczający korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu. Na początku system będzie działał w kilku miastach Australii, ale za to 24/7, w każdą pogodę i przy nawet najgorszej widoczności. System jest w stanie automatycznie wskazać kierowców łamiących przepisy dzięki wyuczonym przez SI algorytmom. Sztuczna Inteligencja po zauważeniu kierowcy tworzy enkryptowany pakiet dowodowy, który policja wykorzystuje do wystawienia mandatu. Kamery, z których będzie korzystał system, będą zarówno w stałych punktach, jak i będą zamontowane do specjalnych wozów patrolujących ulice kraju.

materiały prasowe Acusensus Fot. Acusensus

Program był testowany przez 6 miesięcy przez Wydział Komunikacji w Nowej Południowej Walii. W trakcie testów sprawdzono 8,5 miliona kierowców i wyłapano 100,000 winnych. Według australijskiego rządu do 2023 roku system będzie w stanie sprawdzić 135 milionów osób za kółkiem. Przez pierwsze trzy miesiące działania systemu kierowcy otrzymają jedynie ostrzeżenie. Później będą otrzymywali mandaty na kwotę 344 AU$ i wspomniane wcześniej 5 punktów.

Acusensus wprowadził swoją technologię kilka miesięcy temu w Indiach. Firma jest też w trakcie rozmów z kanadyjskim rządem. Jej szefowie wierzą, że ich system niedługo będzie obecny na całym świecie.

Zobacz także:  Policja w Paryżu zatrzymała latającą taksówkę

Kacper Peresada Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.