Powstała sztuczna inteligencja do przepowiadania śmierci
Michał Tomaszkiewicz
24.01.2018 15:32
Powstała sztuczna inteligencja do przepowiadania śmierci Fot. materiały prasowe

Takiej sztucznej inteligencji jeszcze nie było – została stworzona, żeby w naukowy, dokładny sposób określić termin wybicia ostatniej godziny wskazanej osoby. Twórcy chwalą się skutecznością na poziomie 90%.

Algorytmy zostały stworzone przez specjalistów zajmujących się opieką paliatywną – doglądających osób nieuleczalnie chorych. Prognozy sztucznej inteligencji dotyczą takich właśnie przypadków. Użycie jej do predykcji długości życia zdrowej osoby nie ma sensu, gdyż nie poda wiarygodnych rezultatów.

Lekarze nie zawsze są w stanie oszacować, ile życia pozostało ich pacjentom. Z tego powodu część z nich odchodzi wcześniej, niż wszyscy się spodziewali, niektórzy z nich zaś wiodą zaskakująco długie życie.

Rozbieżność między przewidywaniami a rzeczywistością jest dla opiekujących się chorymi ciężka do zaakceptowania – sprawia, że ich praca staje się jeszcze cięższa, a podawane środki farmakologiczne są nieadekwatne do potrzeb pacjenta.

Sztuczna inteligencja, która przepowiada śmierć

Stworzona przez naukowców AI w procesie głębokiego uczenia przeanalizowała dane ponad 2 mln pacjentów, którzy byli objęci opieką paliatywną. Dzięki tak dużej udało się dostrzec zależności i wzorce, które umykają ludzkim lekarzom.

Poprawianie warunków opieki osób umierających jest dla organizacji zdrowotnych bardzo ważne. Badania wykazały, że lekarze mają tendencję do zbyt optymistycznego szacowania czasu pozostającego pacjentowi, co w połączeniu z opóźnionym działaniem stosowanych środków może powodować niezgodność oczekiwań śmiertelnie chorego z opieką, którą faktycznie otrzymuje.

Przewidywania sztucznej inteligencji co do długości pozostającego pacjentem życia sprawdzają się w 90% przypadków. Dzięki takiej wiedzy lekarze mogą skuteczniej planować pomoc – na przykład dawki środków przeciwbólowych dla osób chorych na raka.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.