Pogoda
26.08.2019 12:41

Powstała technologia, która pozwoli naładować samochód elektryczny w 6 minut

Całkiem nowa technologia ma pozwolić, aby zarówno telefony, jak i samochody elektryczne ładowały się w zaledwie 6 minut!

ładujący się samochód
źródło: Shutterstock

Echion Technologies jest aktualnie w trakcie komercjalizacji swojego odkrycia. Specjaliści wywodzący się z Uniwersytetu w Cambridge byli w stanie skrócić czas potrzebny do pełnego naładowania baterii do zaledwie 6 minut.

Do tej pory ładowanie samochodów zajmowało kierowcom od 30 do 45 minut. Jest jednak dostępne jedynie w niektórych samochodach, a użytkownicy tych pojazdów i tak muszą spędzać na stacjach wielokrotnie więcej czasu, niż użytkownicy silników spalinowych.

Dr Jean De La Verpilliere i jego współpracownicy twierdzą, że ta sytuacja ma się zmienić już niedługo.

nastolatki zatrzymane przez policję
nastolatki zatrzymane przez policję
Przeczytaj także Wrzucili hulajnogę elektryczną do rzeki dla zabawy. Nie spodziewali się, że znajdzie ich policja

Ładowanie samochodu elektrycznego i telefonu w 6 minut

Naukowcy z firmy nie chcą na razie zdradzić, w jaki dokładnie sposób działa ich nowa technologia. Zdradzili jedynie, że wiąże się ona z użyciem grafitu i tajemniczego materiału.

Verpilliere miał odkryć ów tajemniczy materiał już dwa lata temu. To wtedy właśnie założył swoją firmę - Echiom. Skupiła się ona na tworzeniu nowych technologii, które pomogłyby rozwinąć rynek nowoczesnych baterii. Jak donoszą raporty, ich materiał jest po prostu "wrzucany" do akumulatora litowo-jonowego.

"

Proszek jest aktualnie centralnym komponentem wielu akumulatorów. My stworzyliśmy nowy rodzaj proszku, który pozwala, aby baterie były w pełni naładowane po 6 minutach, a nie 45. "

- tak wyjaśnia działanie ich odkrycia Jean.

Jak na razie firma jest w stanie wytworzyć 1 kg proszku dziennie. Jest to ilość wystarczająca do zastosowania w jednym samochodzie elektrycznym. Jednak Echion pracuje nad technologią, która ma pozwolić na szybsze metody produkcji. Docelowo naukowcy sądzą, że mogą wytwarzać tysiące ton w odpowiednio przystosowanych fabrykach.

Możliwość ładowania całych baterii w ciagu marnych 6 minut to coś, co mogłoby zmienić oblicze elektrycznych samochodów. W końcu to właśnie czas, potrzebny na naładowanie pojazdu, jest często wykorzystywany jako argument przeciwko Teslom i im podobnym.

Czy czeka nas w niedługim czasie rewolucja? Jak podkreślają naukowcy, technologia ta może być wykorzystywana wszędzie. Zaczynając od telefonów, przez komputery po największe baterie litowo-jonowe!

Zobacz także:  Czy hulajnogi elektryczne są naprawdę eko?

Kacper Peresada
Tagi: Gadżety