Pogoda
26.09.2016 10:14

Powstaną drogi ekspresowe do Lublina, Białegostoku i Rzeszowa

Rząd planuje budowę nowych dróg ekspresowych, które znacząco mają ułatwić dotarcie do poszczególnych miast oraz krajów bałtyckich.

Powstaną drogi ekspresowe do Lublina, Białegostoku i Rzeszowa
foto: Marek Michalak / East News

Okazuje się, że na Podlasiu na tysiąc kilometrów kwadratowych dróg przypada średnio tylko 1,6 kilometrów dróg szybkiego ruchu, podczas gdy w województwie łódzkim i na Śląsku jest ich 14 razy więcej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na dane przedstawione podczas panelu „Do Polski wschodniej nam po drodze” w trakcie Kongresu Gospodarczego.

Nie ulega wątpliwości, że infrastruktura jest niezwykle istotna z perspektywy rozwoju gospodarczego, dlatego też potrzebne są inwestycje na tzw. ścianie wschodniej. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by powstała droga ekspresowa łącząca między innymi Rzeszów z Lublinem. Według wstępnych planów, odcinek miałby zostać zbudowany do 2023 roku.

Rozbudowa sieci dróg i autostrad ma się również przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków na drogach. Niestety Polska na tle innych krajów europejskich wypada dość blado pod względem bezpieczeństwa w podróży. Znacząca liczba kolizji ma miejsce na zwykłych drogach, gdzie wielokrotnie manewry wyprzedzania kończą się tragicznie. Niezwykle niebezpiecznie może się skończyć także wypadnięcie z drogi, szczególnie zważywszy na dużą ilość przydrożnych drzew.

Ponadto podróż autostradą lub drogą ekspresową pozwala na znacznie szybsze dotarcie do celu, w komfortowych warunkach. Do tego jazda z jednostajną prędkością bardzo pozytywnie wpływa na redukcję zużycia paliwa. Jednak jak zauważa część internautów – niewykluczone, że budowa dróg potrwa dłużej, niż to sugeruje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Co ciekawe, MIB w międzyczasie prowadzi pracę nad dużą nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych. Docelowo mają zostać uregulowane kwestie poruszania się w miejscach, gdzie są zwężenia dróg.

Tagi: News