Powstańcy stanęli w obronie osób LGBT. „Hitlerowcy też prześladowali homoseksualistów”

16.06.2020 12:56
Powstańcy stanęli w obronie osób LGBT. „Hitlerowcy też prześladowali homoseksualistów” Fot. Jan Bielecki/East News

Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ostro zareagowały na słowa polityków atakujących osoby LGBT i sugerujące, że są gorsi od „normalnych”. Walczący w Powstaniu Warszawskim przypomnieli, że takie same poglądy mieli okupujący Polskę hitlerowcy.

„Polska byłaby piękniejsza bez LGBT”, „LGBT to nie ludzie”, „LGBT nie są normalni” – takie słowa padały przez tydzień z ust polityków partii rządzącej, w tym także ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

Homofobiczne wypowiedzi zostały dostrzeżone przez światowe media, które relacjonowały słowa prezydenta o tym, że LGBT jest groźniejsze niż komunizm. Duda stwierdził w odpowiedzi, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu. W ramach solidarności z osobami LGBT CD Projekt RED dodał tęczę do swojego logo.

Przeczytaj także

Słowa polityków dzielących Polaków na lepszych i gorszych oburzyły warszawskich powstańców, którzy wydali wspólny komunikat mówiący o „radykalnym sprzeciwie ludzi przyzwoitych”.

Powstańcy bronią osób LGBT. „Homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność”

We wspólnym oświadczeniu organizacji warszawski powstańców czytamy:

Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego działające na rzec pamięci o weteranach II wojny światowej z wielkim oburzeniem przyjęły ostatnie wydarzenia, które mają na celu dzielenie społeczeństwa i wywoływanie nienawiści do osób LGBT. Nie wchodząc w ocenę światopoglądową, każdemu człowiekowi należy się szacunek i godność, również temu, który ma odmienne preferencje seksualne. Tymczasem od kilku dni słyszymy słowa, które negują człowieczeństwo drugiej osoby.

Powstańcy podkreślili, że już przeżyli tak nagonkę na homoseksualistów i pamiętają, czym się skończyła.

W wyniku głoszenia bardzo szkodliwych treści, że osoby homoseksualne to nie ludzie, wprowadza się tragiczną w skutkach narrację. Postrzega się w nich drugiego człowieka jako przedmiot pozbawiony jakichkolwiek uczuć, afektów i emocji.

Dodali, że ich walka z okupantami była też walką o prawo każdego człowieka do bycia sobą.

To w czasach Powstania Warszawskiego walczono o to, aby przywrócić godność człowiekowi, która została odebrana przez okupanta. Nie będziemy obojętni wobec dehumanizacji mniejszości, przypominającej najgorsze czasy, w których mieliśmy okazję żyć. Uważamy, że mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych.

Pełną treść oświadczenia opublikowano na Twitterze.

Polska postrzegana jest na świecie jako wyjątkowo nietolerancyjna wobec osób LGBT; wiele gmin w naszym kraju przyjęło uchwały deklarujące je jako „strefy wolne od LGBT”.

Zobacz także: Znaki „Strefa wolna od LGBT” stanęły przy wjazdach do polskich miast i miejscowości 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.