Powstańcy stanęli w obronie osób LGBT. „Hitlerowcy też prześladowali homoseksualistów”

16.06.2020 12:56
Powstańcy warszawscy przeciw faszyzmowi|undefined Fot. Jan Bielecki/East News

Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ostro zareagowały na słowa polityków atakujących osoby LGBT i sugerujące, że są gorsi od „normalnych”. Walczący w Powstaniu Warszawskim przypomnieli, że takie same poglądy mieli okupujący Polskę hitlerowcy.

„Polska byłaby piękniejsza bez LGBT”, „LGBT to nie ludzie”, „LGBT nie są normalni” – takie słowa padały przez tydzień z ust polityków partii rządzącej, w tym także ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

Homofobiczne wypowiedzi zostały dostrzeżone przez światowe media, które relacjonowały słowa prezydenta o tym, że LGBT jest groźniejsze niż komunizm. Duda stwierdził w odpowiedzi, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu. W ramach solidarności z osobami LGBT CD Projekt RED dodał tęczę do swojego logo.

Przeczytaj także

Słowa polityków dzielących Polaków na lepszych i gorszych oburzyły warszawskich powstańców, którzy wydali wspólny komunikat mówiący o „radykalnym sprzeciwie ludzi przyzwoitych”.

Powstańcy bronią osób LGBT. „Homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność”

We wspólnym oświadczeniu organizacji warszawski powstańców czytamy:

Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego działające na rzec pamięci o weteranach II wojny światowej z wielkim oburzeniem przyjęły ostatnie wydarzenia, które mają na celu dzielenie społeczeństwa i wywoływanie nienawiści do osób LGBT. Nie wchodząc w ocenę światopoglądową, każdemu człowiekowi należy się szacunek i godność, również temu, który ma odmienne preferencje seksualne. Tymczasem od kilku dni słyszymy słowa, które negują człowieczeństwo drugiej osoby.

Powstańcy podkreślili, że już przeżyli tak nagonkę na homoseksualistów i pamiętają, czym się skończyła.

W wyniku głoszenia bardzo szkodliwych treści, że osoby homoseksualne to nie ludzie, wprowadza się tragiczną w skutkach narrację. Postrzega się w nich drugiego człowieka jako przedmiot pozbawiony jakichkolwiek uczuć, afektów i emocji.

Dodali, że ich walka z okupantami była też walką o prawo każdego człowieka do bycia sobą.

To w czasach Powstania Warszawskiego walczono o to, aby przywrócić godność człowiekowi, która została odebrana przez okupanta. Nie będziemy obojętni wobec dehumanizacji mniejszości, przypominającej najgorsze czasy, w których mieliśmy okazję żyć. Uważamy, że mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych.

Pełną treść oświadczenia opublikowano na Twitterze.

Polska postrzegana jest na świecie jako wyjątkowo nietolerancyjna wobec osób LGBT; wiele gmin w naszym kraju przyjęło uchwały deklarujące je jako „strefy wolne od LGBT”.

Zobacz także: Znaki „Strefa wolna od LGBT” stanęły przy wjazdach do polskich miast i miejscowości 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.