Pogoda
01.08.2019 14:08

Powstanie Warszawskie odtworzone w grze WARSAW. Dzięki niej świat dowie się o polskim zrywie

Ta gra nie ocenia, tylko pokazuje realia, w jakich młodzi mieszkańcy stolicy toczyli walki w ramach Powstania Warszawskiego. Twórcy pokazali, jak wygląda jedna z misji, które trzeba wypełnić w WARSAW. O PW dowiedziało się dzięki temu już 43 mln osób z całego świata.

WARSAW
foto: materiały prasowe Pixelated Milk

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, do dziś jednak budzi żywe emocje. 63 dni chwały – tak zazwyczaj mówią o nim osoby patrzące na PW jako heroiczny, patriotyczny zryw. Pojawiają się też głosy, że Powstanie przyniosło więcej szkody, niż pożytku. Nie tylko zakończyło się klęską, lecz także doprowadziło do zrównania polskiej stolicy z ziemią i wymordowania przez Niemców sporej częściej jej mieszkańców.

Dyskusje na temat Powstania Warszawskiego toczą się głównie w naszym kraju. Walki nie są zazwyczaj opisywane w podręcznikach do historii, gra WARSAW ma więc szanse stać się posłańcem, przybliżającym osobom z całego świata ten fragment naszych dziejów.

Pierwsze fabularyzowane widowisko VR w Polsce przenosi nas w czasy powstania warszawskiego
Pierwsze fabularyzowane widowisko VR w Polsce przenosi nas w czasy powstania warszawskiego
Przeczytaj także Pierwsze fabularyzowane widowisko VR w Polsce przenosi nas w czasy powstania warszawskiego

Twórcy WARSAW, Pixelated Milk, widzą efekt edukacyjny jeszcze przed zaplanowaną na 4 września 2019 premierą tytułu.

"

WARSAW wzbudziła duże zainteresowanie poza granicami Polski – do tej pory napisało o niej ponad 350 serwisów internetowych w Azji, Europie i obu Amerykach zajmujących się głównie gamingiem oraz kulturą popularną, w tym również serwisy o zasięgu globalnym, jak amerykańskie Gamespot, IGN czy Kotaku. Ponieważ większość zachodnich odbiorców nie słyszało o Powstaniu Warszawskim, tego rodzaju publikacje popularyzują wiedzę na jego temat, zanim jeszcze zrobi to sama gra. Zachodni dziennikarze pisząc o WARSAW często wyjaśniają czytelnikom czym było Powstanie, jakie strony weszły ze sobą w konflikt, o co walczyły. "

Twórcy WARSAW podliczyli, że publikacje na temat gry przeczytało już na całym świecie 43 mln osób.

Jak przedstawiono walki powstańcze w WARSAW można zobaczyć, oglądając przebieg jednej z misji.

Powstanie Warszawskie w grze WARSAW. Tak wygląda komputerowa walka z nazistami

Twórcy podkreślają, że w WARSAW nie przyglądają się działaniom konkretnych postaci historycznych. Gracz kieruje poczynaniami zwykłych, anonimowych żołnierzy.

"

WARSAW toczy się przez 63 dni Powstania Warszawskiego w okupowanej Warszawie – rolą gracza jest przeprowadzenie bohaterów przez całe jego trwanie. W grze pojawią się realne lokacje i wydarzenia z Powstania Warszawskiego. Bohaterowie nie są konkretnymi postaciami historycznymi, ale stanowią połączenie cech i losów postaci biorących udział w Powstaniu – opisują ich osobowość oraz przeżycia. Jest to jedna z nielicznych gier w ogóle podejmujących temat Powstania Warszawskiego i pierwsza w swoim gatunku (taktyczny RPG z elementami strategii). WARSAW w żadnym momencie nie ocenia Powstania Warszawskiego, pokazuje jednak wydarzenia, które miały miejsce jego w trakcie i stara się zachować wierność realiom historycznym. Gra konsultowana była z gronem historyków specjalizującym się w tematyce drugiej wojny światowej i Powstania. "

Studio Pixelated Milk inspirowało się mocno grą Darkest Dungeon:

Premiera WARSAW na komputery PC została wyznaczona na 4 września 2019 roku. W późniejszym terminie gra trafi także na konsole.

Zobacz także: Zobaczcie zapowiedź strategii WARSAW, polskiej gry o Powstaniu Warszawskim 

Zagracie w Powstanie Warszawskie?

Tagi: Gry