Poznaliśmy najszybsze smartfony 2016 roku

Michał Tomaszkiewicz
17.01.2017 11:34
Poznaliśmy najszybsze smartfony 2016 roku Fot. iphonedigital, CC BY-SA 2.0

Dzięki aplikacji AnTuTu, testującej szybkość działania telefonów, możemy zobaczyć listę przedstawiającą najmocniejsze smartfony powstałe w 2016 roku. Popularni producenci musieli przełknąć swoją dumę – ranking zdominowany jest przez chińskie marki.

Jeśli uważacie, że Samsung Galaxy S7 jest demonem wydajności, to macie rację – aczkolwiek ten smartfon uplasował się dopiero na 20. pozycji w rankingu AnTuTu. Twórcy aplikacji przygotowali łącznie 3 zestawienia – pokazujące wszystkie przetestowane za pomocą benchmarka modele oraz rozbijając je na urządzenia pracujące pod kontrolą Androida i iOS.

Pod uwagę brano wyniki testów przeprowadzone pomiędzy 1 stycznia 2016 a 31 grudnia 2016 (oczywiście włącznie). Uzyskane rezultaty uśredniono, a do zestawienia trafiły tylko modele, które sprawdzono za pomocą aplikacji nie mniej niż 2 000 razy.

Jeśli przyjrzeć się wynikom uzyskanym przez wszystkie telefony, na których przeprowadzano w 2016 roku testy, to najlepiej pod względem wydajności wypadły produkty Apple. Na szczycie listy znalazły się bowiem iPhone 7 Plus oraz iPhone 7 – oba korzystające z nowego, czterordzeniowego procesora A10.

W podsumowaniu twórcy programu podkreślają, że wysoka pozycja telefonu Apple to przede wszystkim zasługa optymalizacji działania systemu operacyjnego, który nie musi być zgodny z dużą ilością sprzętów – uniwersalność Androida odbija się na szybkości jego działania.

Amerykańska marka to rodzynek w rankingu – wszystkie pozostałe miejsca na liście TOP10 najszybszych smartfonów 2016 roku okupowane są przez konstrukcje rodem z Chin i Tajwanu.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Najwydajniejszą konstrukcją z Androidem został OnePlus 3T, zaprezentowany w listopadzie 2016 roku. Smartfon korzysta z procesora Snapdragon 821 o zegarze 2,35 Ghz, wspomaganego układem graficznym Adreno 530 oraz 6 GB RAM.

Po piętach depcze mu inna chińska konstrukcja - LeEco Le Pro 3. Zastosowano w niej dokładnie te same komponenty, co u nieznacznie szybszego rywala, różnica musi więc wynikać z optymalizacji działania oprogramowania.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Dzięki AnTuTu można także zapoznać się z wynikami uzyskiwanymi przez poszczególne modele iPhone’ów i iPadów – jak widać, różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami są znaczne.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Analizując wyniki warto pamiętać, że w ciągu roku mamy dużo premier – zarówno samych smartfonów, jak i stosowanych w nich komponentów. Urządzenia z pierwszych miesięcy będą więc niemal zawsze mniej wydajne, niż telefony trafiające na rynek w ostatnim kwartale – to kwestia dostępności nowego generacji układów.

Szeroki wybór smartfonów online

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.