Pogoda
07.07.2017 10:31

Pracownicy CIA ukradli słodycze warte 12 000 zł

Dzięki wykorzystaniu prostego triku z oszukiwaniem systemu płatności w automacie z przekąskami pracownikom CIA udało się zjeść za darmo słodycze warte małą fortunę. Sprawcom odebrano legitymacje i usunięto z budynku z pomocą ochrony.

Pracownicy CIA ukradli słodycze warte 12 000 zł
foto: Danny Choo, CC BY-SA 2.0

Z automatu umieszczonego w siedzibie CIA zaczął znikać towar. Gdy kwota strat sięgnęła 3 300 dolarów, zdecydowano się przeprowadzić śledztwo i rozmieszczono kamery do monitorowania maszyny.

Okazało się, że grupa pracowników agencji wywiadowczej pracująca na kontraktach zewnętrznych znalazła sposób na wykorzystanie jednej z funkcji systemu płatności. Odkrył ją „mózg” gangu wyłudzaczy słodyczy, posiadający wiedzę z dziedziny budowy i działania sieci komputerowych.

Metoda polegała na odłączeniu od automatu kabla sieciowego i „zapłacenie” za zakupy kartą przedpłaconą, na której nie było żadnych środków.

Automat przyjmował zlecenie i odkładał rozliczenie transakcji do czasu, gdy zostanie przywrócone połączenie z serwerami. Po zabraniu przekąsek pracownicy CIA podłączali z powrotem kabel, maszyna nie mogła jednak pobrać pieniędzy, jako że na rachunku powiązanym z kartą nie znajdowały się pieniądze.

Kradzieże miały miejsce na przełomie 2012 i 2013 roku, dopiero teraz jednak agencja zdecydowała się upublicznić informacje o zdarzeniu. Sprawców – wieści o metodzie szybko rozniosły się wśród pracowników CIA - udało się wykryć dzięki monitoringowi. Wszyscy przyznali się do winy.

Złodzieje przekąsek zostali pozbawieni dostępu do budynku CIA i zwolnieni z pracy – nie przestawiono im jednak żadnych zarzutów.

Dlaczego pracowników CIA nie oskarżono o kradzież?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele