Pracownicy IT boją się, że wasze inteligentne toalety mogą zostać shackowane

17.10.2019 08:55
toaleta|undefined Fot. źródło: Shutterstock

Internet Rzeczy to bardzo nośny temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród naukowców. Jednak nawet w poważnych badaniach można znaleźć informacje, które mogą trochę bawić.

W ramach najnowszego badania przygotowanego przez firmę nCipher naukowcy przepytali 1800 specjalistów IT, którzy pracują w 14 krajach. Każdy z nich odpowiedział na pytania, które starały się zgłębić, jak produkty Internetu Rzeczy mogą wpłynąć na gospodarkę, handel, rolnictwo, ochronę zdrowia czy przemysł.

Internet Rzeczy nie jest bezpieczny

Specjaliści przyznali, że nie mają pewności czy Internet Rzeczy jest najbezpieczniejszym wynalazkiem na świecie. Aż 68 procent ankietowanych przyznało, że boją się, że hackerzy będą w stanie zmienić funkcjonalności podpiętych do sieci urządzeń. 45% stwierdziło, że sprzęty IoT (z ang. Internet of Things) będą mogły być wykorzystywane do "nikczemnych celów"  lub przez ludzi z okrutnym poczuciem humoru.

Fakt, że osoby najbliżej związane z zagadnieniem Internetu Rzeczy nie ufają mu, jest dosyć martwiący. Zwłaszcza że badania wskazują, że jedynie 28% urządzeń wykorzystywanych w ramach IoT korzysta z szyfrowania, a marne 25% posiada repozytorium danych.

Przeczytaj także

Według specjalistów, firmy IoT mają po prostu nadzieję, że ich produkty nie będą potrzebowały zabezpieczeń, bo nikt nie będzie chciał bawić się naszym inteligentnym oświetleniem w kuchni.

Amerykański dziennikarz Chris Matyszczyk przeanalizował dokładnie niedawne badania i znalazł również kilka pytań zadanych pracownikom IT, które go zdziwiły.

36% specjalistów boi się, że ktoś ich śledzi przy użyciu jednego z inteligentnych urządzeń. 21% boi się, że ktoś może shackować ich toaletę podłączoną do sieci. Taka sama liczba sądzi, że hacker może kiedyś zażartować z nich i wykorzystać do tego termostat znajdujący się w ich domu. 

Fakt, że ludzie mogą się bać o bezpieczeństwo na swoim podłączonym do internetu sedesie, jest zabawny. Trochę mniej powinno nas śmieszyć, że specjaliści, którzy wiedzą, czym jest Internet Rzeczy, tak naprawdę mu nie ufają. Zwłaszcza że firmy na całym świecie coraz chętniej sprzedają użytkownikom inteligentne żarówki, kurtki i lodówki.

Zobacz także: Hacker zatrzymany za kradzież muzyki. Wśród ofiar byli m.in. Radiohead

 

Kacper Peresada Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.