Pracownicy znaleźli kość mamuta na budowie II linii metra

Kamil Kacperski
03.12.2018 16:08
Pracownicy znaleźli kość mamuta na budowie II linii metra Fot. materiały prasowe

Jak podaje portal Warszawa w Pigułce, przy stacji metra C08 Płocka na Woli znaleziono kości prehistorycznego ssaka, która może mieć nawet 120 tysięcy lat. 

Budowlańcy natrafili na kość miednicy i fragmenty szkieletu, kiedy 6 metrów pod ziemią wykonywali prace przy budowie wentylatorni stacyjnej. Już niedługo później na miejscu zjawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego. To właśnie ta instytucja prowadzi nadzór nad budową tego fragmentu II linii metra. Obecnie prace na tym odcinku zostały wstrzymane na czas wydobycia znaleziska.

Na temat znaleziska wypowiedział się Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który w wideo udostępnionym na oficjalnym kanale Warszawy na Youtubie zdradził plany dotyczące mamuta:

W Warszawie znaleziono mamuta

Według wstępnych informacji ustalonych przez specjalistów, znalezione kości mogły należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego. Obydwa gatunki zamieszkiwały tereny zwane obecnie Polską w trakcie czasów plejstocenu, znanego szerzej epoką lodowcową. Zwierzęta mogły dorosnąć nawet do 4,5 metra wysokości, a ich waga wynosiła nawet 7 ton. Odnalezione szczątki datuje się na 100-120 tysięcy lat. 

Jak zauważył portal, w okolicach Woli za czasów epoki lodowcowej znajdowało się jezioro, które miało około 3 kilometrów długości. Słonie i mamuty, podobnie jak wszystkie ssaki, do przeżycia potrzebują wody, a ze względu na ich duże gabaryty zapotrzebowanie na H2O jest ogromne (słonie piją około 200 litrów płynu dziennie), co powoduje, że muszą żyć w okolicach zbiorników wodnych. Według pana Brzezińskiego to właśnie w tym jeziorze zwierzę dokonało żywota:

Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie.

Wysłaliśmy do warszawskiego metra prośbę o komentarz w sprawie, jednak na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tekst zostanie zaktualizowany, gdy takowa się pojawi. 

PS. Zdjęcie główne przedstawia mamuta Mańka z filmu "Epoka lodowcowa" i nie jest rekonstrukcją osobnika, którego szczątki znaleziono w Warszawie.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.