Pogoda
15.06.2018 11:08

Pralka+, Lodówka+, Kuchenka+ - będzie nowy program dopłat?

Do Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości trafił pomysł na kolejny program wspomagania obywateli na drodze do dobrobytu – polscy producenci sprzętu AGD lobbowali za projektem „Wyposażenie+”, mającym zachęcać do wymiany pralek, lodówek i kuchenek.

pralka
foto: materiały prasowe

Program „500+” stał się hitem wśród wielodzietnych rodzin, nic więc dziwnego, że rząd chce zdobywać kolejne plusy wśród wyborców, anonsując na przykład inicjatywę „300+”, czyli pieniądze na wyprawki szkolne dla dzieci.

Modę na programy z plusem chcieliby wykorzystać producenci sprzętu AGD, którzy zgłosili się do Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości z pomysłem wprowadzenia projektu nazwanego roboczo „Wyposażenie+”, mającego polegać na dopłatach do zakupów sprzętu do mieszkań.

Inicjatywa natychmiast została przechrzczona w internecie na zdecydowanie bardziej chwytliwą „Pralkę+”, chociaż dobrze brzmi także „Kuchenka+” czy „Lodówka+”.

„Pralka+” - nowy program dopłat do zakupu sprzętu AGD?

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przyznała, że doszło do spotkania z producentami sprzętu, którzy przedstawili propozycję na nowy program. Resort zasadniczo nie ma nic przeciwko i jest gotowy objąć akcję swoim patronatem.

To jednak wszystko, na co na razie mogą liczyć producenci AGD – ministerstwo jasno zakomunikowało, że nie przewiduje wsparcia finansowego dla programu „Pralka+”.

Producenci zapewne mieli inne nadzieje – dopłaty do zakupu sprzętu mogłyby mocno rozruszać rynek i zwiększyć wydatnie ich przychody. Sami wytwórcy mogą co najwyżej zaoferować zniżki, reklamując je jako wspierany przez rząd program „Wyposażenie+”, co z marketingowego punktu widzenia jest całkiem zgrabnym pomysłem, szczególnie że dzięki „500+” sytuacja finansowa wielu rodzin poprawiła się na tyle, że mogą myśleć o inwestowanie w duży sprzęt AGD.

Szczegóły propozycji złożonych ministerstwu nie zostały upublicznione, nie wiadomo więc, jak polscy producenci chcieliby zabezpieczyć swoje interesy i zadbać, żeby w ramach programu można było kupować tylko sprzęt „Made in Poland”. Marek, które odwiedziły resort, także nie podano.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu informuje, że w Polsce działają fabryki sprzętu AGD wielu światowych marek: BSH Bosch und Siemens Hausgeraete GmbH, Electrolux, Fagor Electrodomesticos Group (Mastercook), Indesit Company, LG, Samsung Electronics i Whirlpool.

Która nazwa programu najbardziej się Wam podoba?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele