Pogoda
25.01.2018 11:52

Prawo do darmowego internetu trafi do konstytucji?

Kiedyś mieliśmy drugą na świecie i pierwszą w Europie, teraz możemy znów zostać numerem dwa w jednym i drugim przypadku – do polskiej konstytucji przymierzany jest wpis o darmowym dostępie do internetu dla każdego. Wzorem jest Estonia.

Prawo do darmowego internetu trafi do konstytucji?
foto: Adrian Grycuk , CC BY-SA 3.0 PL

Ogólnoświatowa sieć zmieniła diametralnie nasze życia i naszą cywilizację. Idea globalnej wioski została wcielona w życie, a dzięki wynalazkowi naukowców z CERN-u powstały niebotyczne majątki właścicieli internetowych gigantów.

Waga internetu była już dostrzegana – pojawiały się głosy, że dostęp do niego powinien być uważany za jedno z podstawowych praw człowieka.

Darmowy internet dla każdego

Jako pierwsza formalnie doceniła internet Estonia – w konstytucji tego kraju znajduje się zapis o tym, że każdy obywatel tego kraju ma zapewnione prawo dostępu do internetu. Republika bałtycka często wskazywana jest jako wzór informatyzacji kraju – Estończycy od lat mają elektroniczne dowody osobiste i mogą głosować w wyborach przez sieć.

Pomysł na crtl-c i ctlrl-v tego rozwiązania ma Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, który zachwalał go na antenie Radia ZET:

"

Brak internetu to jest dzisiaj gigantyczne wykluczenie społeczne. To jest tak naprawdę brak możliwości rozwijania siebie. Dlaczego nie możemy być w niektórych sprawach w europejskiej awangardzie? "

Zapisy mogłyby zostać wprowadzone do polskiej ustawy zasadniczej przy okazji zmieniana jej treści w innych obszarach.

Darmowy internet w Polsce jest od lat

Chęć burzenia e-barier jest obecna w Polsce już od lat. Gdy przeprowadzano przetarg na używanie częstotliwości LTE, jednym z wymogów było oferowanie części przepustowości nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. Wystarczyło zwrócić się do Aero2, żeby otrzymać kartę SIM z nielimitowanym (ale powolnym) dostępem do sieci.

Plany wprowadzenie internetu pod strzechy ma również Poczta Polska – w każdej placówce giganta można korzystać z darmowego Wi-Fi.

Aport do marzenia o internecie dla każdego wnosi też Unia Europejska – dzięki programowi dofinansowania WiFi4EU darmowy punkt dostępu do sieci ma zostać uruchomiony w praktycznie każdej europejskiej gminie.

Co myślicie o pomyśle?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet