Prawo do darmowego internetu trafi do konstytucji?

Michał Tomaszkiewicz
25.01.2018 11:52
Prawo do darmowego internetu trafi do konstytucji? Fot. Adrian Grycuk , CC BY-SA 3.0 PL

Kiedyś mieliśmy drugą na świecie i pierwszą w Europie, teraz możemy znów zostać numerem dwa w jednym i drugim przypadku – do polskiej konstytucji przymierzany jest wpis o darmowym dostępie do internetu dla każdego. Wzorem jest Estonia.

Ogólnoświatowa sieć zmieniła diametralnie nasze życia i naszą cywilizację. Idea globalnej wioski została wcielona w życie, a dzięki wynalazkowi naukowców z CERN-u powstały niebotyczne majątki właścicieli internetowych gigantów.

Waga internetu była już dostrzegana – pojawiały się głosy, że dostęp do niego powinien być uważany za jedno z podstawowych praw człowieka.

Darmowy internet dla każdego

Jako pierwsza formalnie doceniła internet Estonia – w konstytucji tego kraju znajduje się zapis o tym, że każdy obywatel tego kraju ma zapewnione prawo dostępu do internetu. Republika bałtycka często wskazywana jest jako wzór informatyzacji kraju – Estończycy od lat mają elektroniczne dowody osobiste i mogą głosować w wyborach przez sieć.

Pomysł na crtl-c i ctlrl-v tego rozwiązania ma Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, który zachwalał go na antenie Radia ZET:

Brak internetu to jest dzisiaj gigantyczne wykluczenie społeczne. To jest tak naprawdę brak możliwości rozwijania siebie. Dlaczego nie możemy być w niektórych sprawach w europejskiej awangardzie?

Zapisy mogłyby zostać wprowadzone do polskiej ustawy zasadniczej przy okazji zmieniana jej treści w innych obszarach.

Darmowy internet w Polsce jest od lat

Chęć burzenia e-barier jest obecna w Polsce już od lat. Gdy przeprowadzano przetarg na używanie częstotliwości LTE, jednym z wymogów było oferowanie części przepustowości nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. Wystarczyło zwrócić się do Aero2, żeby otrzymać kartę SIM z nielimitowanym (ale powolnym) dostępem do sieci.

Plany wprowadzenie internetu pod strzechy ma również Poczta Polska – w każdej placówce giganta można korzystać z darmowego Wi-Fi.

Aport do marzenia o internecie dla każdego wnosi też Unia Europejska – dzięki programowi dofinansowania WiFi4EU darmowy punkt dostępu do sieci ma zostać uruchomiony w praktycznie każdej europejskiej gminie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.