Prędkość maksymalna na autostradach zostanie obniżona do 100 km/h. Walka z zanieczyszczeniem powietrza

18.11.2019 14:23
autostrada|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Mark Rutte, premier Holandii, zapowiedział podjęcie radykalnych kroków w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Kraj zamierza ograniczyć prędkość na autostradach do maksymalnie 100 km/h, żeby zmniejszyć emisję tlenków azotu.

Im szybciej się jedzie, tym więcej paliwa się zużywa i emituje przy tym większą ilość spalin. Holandia, która przeżywa kryzys w związku ze zbyt dużym zanieczyszczaniem powietrza, postanowiła wprowadzić dodatkowe ograniczenia prędkości na autostradach.

Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że jeśli samochody jeździć będą po autostradach z prędkością nie wyższą niż 100 km/h, pozwoli to na obniżenie emisji zanieczyszczeń do poziomu wymaganego przez przepisy Unii Europejskiej.

Przeczytaj także

Nowe ograniczenie ma zacząć funkcjonować w 2020 roku. Gdyby nie ono, Holandia musiałaby zmniejszyć aktywność przedsiębiorstw, co odbiłoby się na stanie gospodarki i zwiększy bezrobocie.

Holandia wprowadzi ograniczenie prędkości do 100 km/h. Walczy w ten sposób z zanieczyszczeniem powietrza

Premier Holandii Mark Rutte przyznał, że wprowadzenie ograniczenia nie było łatwą decyzją.

Nikomu się to nie podoba. Ale stawką jest coś znacznie ważniejszego. Musimy zapobiec kłopotom holenderskiej gospodarki oraz niepotrzebnej utracie miejsc pracy.

Problem z wysoką emisją tlenków azotu  (powstającego także z powodu stosowania nawozów sztucznych) oraz amoniaku jest tak poważny, że w maju 2019 roku holenderski sąd najwyższy zarządził wstrzymanie prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych, takich ja budowa dróg i lotnisk.

Limit 100 km/h ma obowiązywać na holenderskich autostradach w godzi. 6:00-19:00. Wieczorem i w nocy, gdy na drogach odbywa się tylko 10% ruchu dobowego, obowiązywać ma dotychczasowe ograniczenie do 130 km/h.

Zobacz także: Nowa kara za przekroczenie prędkości. Zamiast mandatu – przymusowy godzinny postój na poboczu 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.