Pogoda
18.11.2019 14:23

Prędkość maksymalna na autostradach zostanie obniżona do 100 km/h. Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Mark Rutte, premier Holandii, zapowiedział podjęcie radykalnych kroków w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Kraj zamierza ograniczyć prędkość na autostradach do maksymalnie 100 km/h, żeby zmniejszyć emisję tlenków azotu.

autostrada
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Im szybciej się jedzie, tym więcej paliwa się zużywa i emituje przy tym większą ilość spalin. Holandia, która przeżywa kryzys w związku ze zbyt dużym zanieczyszczaniem powietrza, postanowiła wprowadzić dodatkowe ograniczenia prędkości na autostradach.

Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że jeśli samochody jeździć będą po autostradach z prędkością nie wyższą niż 100 km/h, pozwoli to na obniżenie emisji zanieczyszczeń do poziomu wymaganego przez przepisy Unii Europejskiej.

foto: licznik w Audi R8
foto: licznik w Audi R8
Przeczytaj także Polski youtuber jechał 310 km/h autostradą A2? Na filmie mówił, że jest w Niemczech

Nowe ograniczenie ma zacząć funkcjonować w 2020 roku. Gdyby nie ono, Holandia musiałaby zmniejszyć aktywność przedsiębiorstw, co odbiłoby się na stanie gospodarki i zwiększy bezrobocie.

Holandia wprowadzi ograniczenie prędkości do 100 km/h. Walczy w ten sposób z zanieczyszczeniem powietrza

Premier Holandii Mark Rutte przyznał, że wprowadzenie ograniczenia nie było łatwą decyzją.

"

Nikomu się to nie podoba. Ale stawką jest coś znacznie ważniejszego. Musimy zapobiec kłopotom holenderskiej gospodarki oraz niepotrzebnej utracie miejsc pracy. "

Problem z wysoką emisją tlenków azotu  (powstającego także z powodu stosowania nawozów sztucznych) oraz amoniaku jest tak poważny, że w maju 2019 roku holenderski sąd najwyższy zarządził wstrzymanie prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych, takich ja budowa dróg i lotnisk.

Limit 100 km/h ma obowiązywać na holenderskich autostradach w godzi. 6:00-19:00. Wieczorem i w nocy, gdy na drogach odbywa się tylko 10% ruchu dobowego, obowiązywać ma dotychczasowe ograniczenie do 130 km/h.

Zobacz także: Nowa kara za przekroczenie prędkości. Zamiast mandatu – przymusowy godzinny postój na poboczu 

Jak szybko jeździcie?

Tagi: Duperele