Pogoda
06.04.2020 14:34

Premier Irlandii wrócił do zawodu lekarza. Będzie pomagał w czasie epidemii

Premier Irlandii Leo Varadkar został wykreślony z rejestru pracowników medycznych w 2013 roku, gdy zajął się polityką powodu epidemii COVID-19 wrócił do dawnego zawodu, żeby pomóc w walce z koronawirusem.

Leo Varadkar
foto: Damien Storan/Press Association/East News

Premier Irlandii Leo Varadkar dał się poznać podczas wizyty w Polsce z nietypowej jak na polityków strony. Szef irlandzkiego rządu między polskimi miastami przemieszczał się zwykłym pociągiem, bez limuzyny i angażowania służb ochrony.

Z epidemią COVID-19 Varadkar będzie walczyć ze znacznie większym zaangażowaniem, niż większość polityków. Jaka ogłosił oficjalnie, wraz z końcem marca 2020 premier Irlandii zarejestrował się ponownie w systemie medycznym i oddał do dyspozycji dyrektorowi służby zdrowia.

premier Mateusz Morawiecki
premier Mateusz Morawiecki
Przeczytaj także Premier Morawiecki: szczyt zachorowań przypadnie po wyborach

Propozycja została przyjęta i premier Irlandii oprócz rządzenia krajem będzie też uczestniczył w dyżurach.

Premier Irlandii wpisał się ponownie do rejestru lekarzy, żeby pomagać w czasie epidemii

Leo Varadkar będzie pracować jako lekarz przez jeden dzień w tygodniu. Na początek będzie pomagać w konsultacjach telefonicznych, oceniając czy symptomy występujące u rozmówców mogą świadczyć o zachorowaniu na COVID-19.

Premier daje przykład dla byłych pracowników irlandzkiej służby zdrowia, do których zwrócił się o wspomożenie walki z epidemią. Na apel rządu odpowiedziało ponad 70 000 osób.

W Polce z politycznych konwenansów wyzwolił się Jarosław Gowin, który w związku z parciem PiS do przeprowadzenia wyborów w maju 2020 roku złożył dymisję ze stanowiska wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Posłuchaj podcastu

Szef ugrupowania Porozumienie wcześniej informował, że według rządowych analiz epidemia potrwa o wiele dłużej, niż większość z nas się spodziewa.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Czy polscy politycy powinni postąpić podobnie?

Tagi: Newsy koronawirus