Premier Mateusz Morawiecki: „koronawirus to współczesna wojna światowa”

24.08.2020 14:23
premier Mateusz Morawiecki|undefined Fot. Mateusz Grochocki/East News

„Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił”. Takim stwierdzeniem premier Mateusz Morawiecki otworzył III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Epidemia COVID-19 błyskawicznie odmieniła oblicze naszego świata. Sceny, które wcześniej oglądaliśmy w filmach postapokaliptycznych, nagle stały się codziennością. Utrzymywanie dystansu społecznego, konieczność noszenia masek w miejscach publicznych i profilaktyczne zamykanie przedsiębiorstw, żeby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby to codzienność w 2020 roku.

Konsekwencje zapobiegania śmiertelnym skutkom epidemii zostały porównane przez premiera Mateusza Morawieckiego do skutków wojny światowej, w której przegrani muszą pogodzić się ze zmianą swojej pozycji i roli w świecie.

Przeczytaj także

Szef polskiego rządu podkreślił w swoim wystąpieniu, że jesteśmy w punkcie zwrotnym w gospodarczej historii świata. Dodał też, że nie wiadomo jeszcze do końca, w jaką stronę zmierzamy.

Premier Mateusz Morawiecki o koronawirusie: to współczesna wojna światowa

Konsekwencje pandemii COVID-19 mogą być według Morawieckiego równie dotkliwe, jak wybuch światowego konfliktu zbrojnego. Należy spodziewać się, że dojdzie do zmiany układu sił, a nawet powstania „nowego światowego porządku”. USA, UE oraz Polska poddawane są ogromnej presji.

Presji, która doprowadza do przebudowy geopolitycznej całego świata. I nasz okręt flagowy Europy Centralnej rzeczywiście stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, ale zarazem wielkimi możliwościami, szansami.

Kto najszybciej i najsprawniej poradzi sobie z powrotem gospodarki do pełni sprawności, będzie miał okazję zwiększyć swoje wpływy na świecie i „wygryźć z rynku” dotychczasowych gigantów. Walka trwa więc nie tylko o życie i zdrowie obywateli, ale stworzenie nowego ładu geopolitycznego, w którym odbywać się będzie jak największą rolę.

Tu i teraz zostaliśmy jako cały świat dotknięci epidemią i nie możemy się od niej wyabstrahować. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, można powiedzieć okrętem na wzburzonych falach, które jednocześnie nie do końca wiadomo, w jaki sposób i w którym kierunku nas poprowadzą. Ale jednocześnie możemy powiedzieć, że jest to swojego rodzaju punkt zwrotny w gospodarczej historii świata.

Premier podkreślił, że polska gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze i szybko wraca do kondycji sprzed wprowadzana obostrzeń.

Zobacz także: Biskup ogłosił, że Morawiecki i Szumowski to ewangeliści. „Przedłużenie czynów Jezusa” [WIDEO] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.