Pogoda
12.02.2016 14:47

Premier Szydło spotkała się z kanclerz Merkel

Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie.

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel
Foto: PAP

Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

Jak powiedziała, omówione zostały najważniejsze kwestie z punktu widzenie UE, Polski i Niemiec.

- Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne - powiedziała Szydło.

- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała premier Szydło.

Zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z Unią. - Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone - powiedziała.