Pogoda
30.06.2017 10:42

Premiera StarCraft Remastered 14 sierpnia 2017

Tę datę powinni zaznaczyć sobie w smartfonowych kalendarzach wszyscy fani StarCrafta. Właśnie wtedy pojawi się odświeżona wersja gry - Blizzard zdradził nieco szczegółów na temat produkcji oraz wyznaczył cenę.

Premiera StarCraft Remastered 14 sierpnia 2017
foto: kadr z wideo

15 dolarów - właśnie tyle trzeba będzie zapłacić za StarCrafta przystosowanego do wymogów estetycznych współczesnych graczy. Legendarny RTS ma obsługiwać nowe rozdzielczości - do 4K włącznie - oraz dostosowywać się do ekranów o nowych proporcjach.

Oryginalna gra powstała w czasie, gdy rządziły monitory CRT - jego grafika była więc dostosowana do obrazu 4:3. Teraz będzie można także bezproblemowo korzystać z ekranów 16:9 i 21:9.

Zapowiedź remastera zapewne wywoła ukazany w nim uśmiech na twarzach wielu fanów:

Wystarczy jednak naciśnięcie jednego klawisza - w wersji roboczej było to F5 - żeby przełączyć się między odpicowaną grafiką remastera a sentymentalnie rozpikselowanym oryginałem. Wszystko wskazuje na to, że będzie można także regulować poziom fajerwerków graficznych, tak by nie raziły odmiennością stylu w stosunku do pierwowzoru.

Oznacza to, że twórcy zdecydowali się zachować błędy, jakie popełnili w oryginale - na przykład z padaniem cienia czy oświetleniem. Nie poprawiono także na przykład algorytmów wyznaczających marszrutę jednostkom - w dalszym ciągu będą się one mogły zgubić gdzieś po drodze lub obrać fantazyjną drogę do wyznaczonego celu.

Żeby zachować zgodność z duchem oryginału Blizzard poprosił o konsultację najbardziej zagorzałych, profesjonalnyhh graczy - jak przyznał zespół odpowiedzialny za przygotowanie StarCrafta Remastered, w ciągu ostatniego roku odbyło się 10 podróży do Korei.

Prace nad StarCraft Remastered trwały 18 miesięcy - i nie były łatwe. Nie chodzi nawet o odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach zespołu usprawniającego już idealną grę, z którą wielu graczy łączą naprawdę niesamowite wspomnienia - okazało się, że Blizzard zagubił gdzieś oryginalny kod oraz zasoby graficzne.

W związku z tym większość gry musiała zostać praktycznie od nowa, a grafika była pieczołowicie tworzona na podstawie wyglądu gry oraz starych, zachowanych prac koncepcyjnych. Na szczęście udało się odnaleźć kopię zapasową oryginalnych nagrań audio do gry.

Do uruchomienia odświeżonej wersji gry niezbędne będzie posiadanie (dostępnej za darmo) Antologii StarCraft. Remaster gry dostępny jest już w przedsprzedaży - skorzystanie z niej odblokuje Korhalskie centrum dowodzenia, Nexus z Aiur oraz Ul z Char.

Zagracie w StarCrafta Remastered?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry