Prezydent udostępnił patriotyczną czcionkę na stulecie odzyskania niepodległości

Michał Tomaszkiewicz
04.06.2018 15:40
Prezydent Andrzej Duda i czcionka Brygada 1918|undefined Fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP

Stworzono ją w 1928 roku, dekadę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, by ułatwić pisanie po polsku na terenach byłych zaborów, gdzie używano różnych alfabetów. Dziś „Brygadę 1918” można pobrać na swój komputer i patriotycznie pisać w Wordzie.

„Brygada” została odkryta przypadkowo w 2016 roku, podczas porządkowania matryc z Odlewni Czcionek w Warszawie, które trafiły do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Właściciele muzeum skojarzyli starannie zabezpieczone matryce z informacją o kroju pisma stworzonym dla uczenia pierwszej okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości. Jego autorem był najprawdopodobniej Adam Półtawski, który zaprojektował pierwsze powojenne polskie pieniądze – marki.

Ustalono, że „Brygada” pochodzi z okresu II Rzeczypospolitej. Powstała najprawdopodobniej około 1928 roku, na 10-lecie Niepodległości Polski, w Odlewni Idźkowski i S-ka. Jej stworzenie miało wymiar patriotyczny, bowiem po scaleniu ziem polskich z trzech zaborów, gdzie posługiwano się dotąd cyrylicą, gotykiem i innymi pismami, potrzebne były polskie czcionki ze znakami diakrytycznymi.

Krój pisma, swoją nazwą mający upamiętniać Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego, został zdigitalizowany i udostępniony nieodpłatnie na wolnej licencji. Czcionkę można pobrać ze strony Niepodlegla.gov.pl oraz witryny Prezydenta RP.

foto: materiały prasowe

„Brygada 1918” – polska czcionka narodowa

Andrzej Duda zadeklarował, że „Brygada 1918” będzie używana w Kancelarii Prezydenta – mają być nią pisane dyplomy oraz inne oficjalne druki. Prezydent ma nadzieję, że za jego przykładem podążymy my wszyscy:

Chciałbym, żeby były nią także pisane prace licencjackie, prace magisterskie, doktorskie, żeby były pisane książki, żeby ta czcionka zaistniała w naszej polskiej rzeczywistości jako wielki dorobek.

„Brygada 1918” będzie wykorzystywana w publikacjach powstających dla uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.