Prezydent udostępnił patriotyczną czcionkę na stulecie odzyskania niepodległości

Stworzono ją w 1928 roku, dekadę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, by ułatwić pisanie po polsku na terenach byłych zaborów, gdzie używano różnych alfabetów. Dziś „Brygadę 1918” można pobrać na swój komputer i patriotycznie pisać w Wordzie.
„Brygada” została odkryta przypadkowo w 2016 roku, podczas porządkowania matryc z Odlewni Czcionek w Warszawie, które trafiły do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
Właściciele muzeum skojarzyli starannie zabezpieczone matryce z informacją o kroju pisma stworzonym dla uczenia pierwszej okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości. Jego autorem był najprawdopodobniej Adam Półtawski, który zaprojektował pierwsze powojenne polskie pieniądze – marki.
Ustalono, że „Brygada” pochodzi z okresu II Rzeczypospolitej. Powstała najprawdopodobniej około 1928 roku, na 10-lecie Niepodległości Polski, w Odlewni Idźkowski i S-ka. Jej stworzenie miało wymiar patriotyczny, bowiem po scaleniu ziem polskich z trzech zaborów, gdzie posługiwano się dotąd cyrylicą, gotykiem i innymi pismami, potrzebne były polskie czcionki ze znakami diakrytycznymi.
Krój pisma, swoją nazwą mający upamiętniać Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego, został zdigitalizowany i udostępniony nieodpłatnie na wolnej licencji. Czcionkę można pobrać ze strony Niepodlegla.gov.pl oraz witryny Prezydenta RP.
„Brygada 1918” – polska czcionka narodowa
Andrzej Duda zadeklarował, że „Brygada 1918” będzie używana w Kancelarii Prezydenta – mają być nią pisane dyplomy oraz inne oficjalne druki. Prezydent ma nadzieję, że za jego przykładem podążymy my wszyscy:
Chciałbym, żeby były nią także pisane prace licencjackie, prace magisterskie, doktorskie, żeby były pisane książki, żeby ta czcionka zaistniała w naszej polskiej rzeczywistości jako wielki dorobek.
„Brygada 1918” będzie wykorzystywana w publikacjach powstających dla uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Oceń artykuł