Pogoda
09.09.2016 14:19

Próbował wystawić mandat podszywając się pod policjanta

Kierowca poruszający się nieoznakowanym Volkswagenem Passatem wyciągnął policyjny lizak i zatrzymał do kontroli samochód.

Próbował wystawić mandat podszywając się pod policjanta
foto: kadr z wideo

Mężczyzna jednak zapomniał się wylegitymować oraz przedstawić. Za to pamiętał o wystawieniu mandatu oraz punktach karnych. Całe zdarzenie miało miejsce na drodze między Mińskiem Mazowieckim a Jakubowem. Jak wynika z opisu na YouTubie, sprawa została zgłoszona na policję. Na szczęście „poszkodowany” kierowca dysponuje niezbitym materiałem dowodowym, jakim jest nagranie z kamery pokładowej jego samochodu. Szeryf drogowy rozpoczął „negocjacje” z grubej rury:

"

6 punktów karnych i 300 złotych za kierunkowskaz. Zjeżdżając z ronda nie włączyłeś. Jadę za tobą. Co to jest za wjechanie na podwójną ciągłą linię na wiadukcie? "

Kulminacyjna „scena” na nagraniu rozpoczyna się w okolicach 45 sekundy:

To najprawdopodobniej nie pierwsza tego rodzaju akcja samozwańczego szeryfa drogowego, o czym świadczą deklaracje autora nagrania, który poinformował w swoich komentarzach o nawiązaniu kontaktu z innymi osobami, mającymi nieprzyjemne doświadczenia z kierowcą Passata.

Warto pamiętać, że jak wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego, obowiązkiem policjanta, który zatrzymał pojazd do kontroli jest podanie kierującemu swojego stopnia, imienia i nazwiska oraz przyczyny zatrzymania.

Ponadto policjant umundurowany powinien okazać legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu, a nieumundurowany ma obowiązek przedstawić ten dokument bez wezwania. Wszystko musi odbywać się w sposób umożliwiający kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta.

Osoba kontrolowana również ma swoje prawa. Przysługuje jej możliwość złożenia zażalenia do właściwego miejscowo prokuratora na sposób przeprowadzenia czynności dokonanych przez policjanta, odmowy przyjęcia mandatu, zażądania okazania legitymacji służbowej lub nagrania oraz wyniku pomiaru urządzeń kontrolno-pomiarowych wraz z kopią świadectwa ich legalizacji.

Co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele