Pogoda
09.06.2020 16:43

Prognoza pogody na długi weekend: burze i trąby powietrzne

Jak nie epidemia, to ekstremalna pogoda. IMGW ostrzega, że w nadchodzący długi weekend należy spodziewać się gwałtownych wiatrów, opadów gradu, burz, a nawet trąb powietrznych. 

burza nad miastem
foto: Shuttesrtock

Zmiany klimatyczne na Ziemi sprawiają, że zmieniają się wzorce pogodowe. W Polsce od kilku lat panuje permanentna susza, której nie są w stanie zaradzić opady deszczu. Głównym problemem jest brak śniegu w zimie.

Rządowe ekspertyzy mówią wprost: jak tak dalej pójdzie, województwo łódzkie zamieni się za kilkadziesiąt lat w pustynię.

świat po i prze globalnym ociepleniem
świat po i prze globalnym ociepleniem
Przeczytaj także Jednego dnia upał, drugiego dnia śnieg. Pogoda w Polsce zwariowała

Podwyższenie średnich temperatur wpływa także na zmianę cyrkulacji powietrza i powoduje powstawanie zjawisk pogodowych, które jeszcze kilkanaście lat temu były w naszym kraju uznawane za ekstremalne i praktycznie niespotykane. Mowa chociażby o trąbach powietrznych, przed którymi ostrzega komunikat IMGW.

Gdzie jest burza? Lepiej sprawdzić przed długim weekendem, IMGW ostrzega o gwałtownych zjawiskach pogodowych

Już poniedziałek 8 czerwca 2020 pokazał dobitnie, że w tym tygodniu nie będzie z pogodą żartów. Gwałtowne burze pojawiły się na wschodzie kraju, co zaowocowało lokalnymi podtopieniami. Straż pożarna musiała interweniować łącznie ponad 2000 razy.

Podobnych „atrakcji” można spodziewać się podczas całego tygodnia.

W prognozie pogody na długi weekend czytamy:

"

W kolejnych dniach burze nadal będą możliwe na wschodzie Polski. Przewidujemy podobne natężenie zjawisk towarzyszących burzom oraz miejscami gwałtowny ich przebieg. W drugiej połowie tygodnia bardzo ciepłe powietrze napłynie również nad zachodnią Polskę i tutaj też zrobi się gorąco, nawet do 30°C. Tym samym zagrożenie burzami wystąpi na znacznym obszarze Polski. Miejscami burzom nadal mogą towarzyszyć silne zjawiska. Burze są zjawiskiem lokalnym, nie wszędzie obserwuje się gwałtowne zjawiska, dlatego istotne jest bieżące informowanie o rozwoju sytuacji. "

„Silne zjawiska”, o których można przeczytać w prognozie, to między innymi trąby powietrzne, które ostatnimi czasy coraz częściej pojawiają się nad Polską.

Zobacz także: „Burza piaskowa jak z filmu” nawiedziła Lubelszczyznę. Jakby epidemii było jeszcze za mało [WIDEO] 

Co przeszkadza wam bardziej?