Pogoda
26.01.2016 13:35

Projekt ustawy o włączeniu ITD do policji

Na przełomie stycznia i lutego 2016 powinien pojawić się projekt ustawy przygotowany przez MSWiA, zakładający włączenie ITD do pionu drogowego policji – poinformował PAP Jarosław Zieliński.

Projekt ustawy o włączeniu ITD do policji
foto: Henryk Borawski, CC-BY-SA-4.0

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podczas poniedziałkowej (25.01.2016) uroczystości objęcia obowiązków przez nowego podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP, przypomniał o tym, że Inspekcja Transportu Drogowego w całym kraju liczy nieco ponad 1500 osób. Aż 719 z nich pracuje według kodeksu pracy, a nie zasad takich jak policjanci i strażnicy.

Według Zielińskiego właśnie to utrudnia funkcjonowanie tej jednostki:

"

Jest więc problem z dyżurami, patrolami w święta, w soboty, niedziele, po godzinie 16:00. Nawet gdyby to jakoś skutecznie rozstawić w tym czasie, to i tak za mała jest ta służba, żeby mogła wypełnić dobrze swoje zadania. Policja zrobi to lepiej, ale oczywiście też poprzez wzmocnienie policji, włączenie do jej pionu drogowego Inspekcji Transportu Drogowego. "

Nowy projekt ma być gotowy do uzgodnień międzyresortowych już na przełomie stycznia i lutego 2016. Sama struktura jednostki jest dość zawiła, o czym wspomniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji:

"

Ja rozumiem nieco inne spojrzenie ministra infrastruktury, ale tam są różne funkcje samej Inspekcji. I ta bezpośrednio drogowa i nieco inne, które rzeczywiście bardziej przynależą do resortu infrastruktury. Po włączeniu ITD zadania będą przeniesione do instytucji podległych ministrowi infrastruktury. "

Na początku roku 2016 weszła w życie znowelizowana ustawa, która uchyliła przepis o używaniu urządzeń rejestrujących – zarówno przenośnych, jak i zainstalowanych w pojazdach – przez straż miejską.

Wstępnie zakładano, że część fotoradarów miała przejąć Inspekcja Transportu Drogowego, zapewniając, że z pewnością do łask nie powrócą fotoradary mobilne, które były na dużą skalę nadużywane. Jak się jednak później okazało, samo ITD nie dysponowało wystarczającymi funduszami. Wpierw do informacji publicznej dotarły informacje, że rząd wycofał się z całkowitej likwidacji tej formacji kontrolnej.

Tagi: Przepisy