Prokuratura umorzyła już śledztwo w sprawie biskupów z „Zabawy w chowanego”

18.05.2020 17:17
Prokuratura umorzyła już śledztwo w sprawie biskupów z „Zabawy w chowanego” Fot. materiały prasowe Sekielski Brothers

„Zabawa w chowanego”, nowy film braci Sekielskich o problemie pedofilii w Kościele, miał premierę w sobotę 16 maja 2020. Dokument pokazał, jak tuszowano wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży, przenosząc ich między parafiami. Jak się okazało, prokuratura zdążyła umorzyć śledztwo w tej sprawie zanim jeszcze film trafił do sieci.

„Zabawa w chowanego” to już drugi wstrząsający dokument pokazujący tragedie osób, które za młodu były wykorzystywane seksualnie przez księży. Z ustaleń Tomasza Sekielskiego wynika, że dwójka dopuszczających się pedofilii księży była chroniona prze biskupów, którzy przenosili ich do następnych parafii, oddając na ich pastwę nowe ofiary.

Bracia Sekielscy nie zamierzają osiadać na laurach i zapowiedzieli już powstanie trzeciego dokumentu o pedofilii w Kościele, tym razem koncentrującego się na Janie Pawle II.

Przeczytaj także

Dziennikarze stojący za „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawie w chowanego” niejednokrotnie dawali znać, że nie są zadowoleni z wpływu, jakie ich dokumenty miały na rządzących, przekonując, że po pierwszych głośnych zapowiedziach nie zrobiono nic, żeby pomóc ofiarom i ukarać winnych.

Rozczarowanie może spotkać ich także w przypadku „Zabawy w chowanego”. Jak podaje „Wyborcza”, jeszcze przed premierą filmu poznańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie hierarchów oskarżanych o tuszowanie wykorzystywania seksualnego dzieci.

Biskupi oskarżani w „Zabawie w chowanego” o chronienie księży pedofilów nie usłyszą zarzutów. Prokuratura umorzyła już śledztwo

Jak wynika z ustaleń braci Sekielskich, oskarżany przez nich z imienia i nazwiska biskup kaliski o pedofilskich czynach jednego z księży wiedział od 2016 roku, jednak zdecydował się postąpić zgodnie z prawem kanonicznym i zgłosić to do Watykanu dopiero trzy lata później, gdy film „Zabawa w chowanego” już powstawał.

Przeczytaj także

W dokumencie można usłyszeć między innymi o tym, na jak uprzywilejowanej pozycji w porównaniu do ofiar znajduje się Kościół, który na żądanie otrzymuje od prokuratury komplet dokumentów dotyczących zgromadzonych dowodów. W „Zabawie w chowanego” jest także mowa o okólniku, który każe konsultować wszystkie sprawy związane z pedofilią w kościele z prokuraturą krajową, kontrolowaną przez ministra sprawiedliwości.

Jak podaje „Wyborcza”, śledztwo w sprawie tuszowania kościelnej pedofilii trwało dwa miesiące. Mimo dysponowania takimi samymi ustaleniami jak brania Sekielscy, prokuratura postanowiła śledztwo umorzyć. Podanym oficjalnie powodem jest brak wystarczających danych o wskazujących na winę hierarchów.

Zobacz także: Kolejny sukces braci Sekielskich. Ilu widzów widziało już film "Zabawa w chowanego"? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.