Pogoda
16.05.2019 13:33

Prokuratura w największej kopalni kryptowalut w Polsce. Podejrzenie wyłudzenia na kwotę 10 mln zł

Właściciele największej ujawnionej jak do tej kopalni kryptowalut w Polsce są podejrzewanie o wyłudzanie pieniędzy od inwestorów. Przyjmowali fundusze na rozbudowę infrastruktury i wydawali na grę na giełdzie.

Bitcoin
foto: materiały prasowe

Policja zatrzymała w sprawie trzy osoby - Dominika H., Piotra W. oraz Marcina K., właścicieli kopalni kryptowalut.

Prokuratura poinformowała o prowadzeniu dochodzenia w oficjalnym komunikacie:

"

Podejrzanym zarzucono, że działali wspólnie i w porozumieniu w Gdyni oraz w miejscowości Wojny-Wawrzyńce- gmina Szepietowo, w Warszawie i innych miejscach na terenie Polski. Jak wynika z ogłoszonych sprawcom zarzutów działali oni przy wykorzystaniu dwóch firm. Prowadzili przedsięwzięcie inwestycyjne, tak zwaną „kopalnię kryptowalut”, której największy oddział znajdował się na terenie starej hali spawalni FSO S.A. w Warszawie. Zawarli oni umowy z co najmniej 108 pokrzywdzonymi, od których przyjmowali środki płatnicze zarówno w złotych polskich jak i w „kryptowalutach”. "

Śledztwo wykazało, że właściciele kopalni kryptowalut chętnie przyjmowali nowych inwestorów – od wspomnianych w komunikacie 108 osób otrzymali na opisany w umowach zakup dodatkowego sprzętu komputerowego łącznie niemal 5 mln złotych. Prokuratura szacuje, że ostateczna suma środków wydanych niezgodnie z zapisami umowy może być dwa razy wyższa.

Rosjanie przyłapani na kopaniu Bitcoina na superkomputerze ośrodka nuklearnego
Rosjanie przyłapani na kopaniu Bitcoina na superkomputerze ośrodka nuklearnego
Przeczytaj także Rosjanie przyłapani na kopaniu Bitcoina na superkomputerze ośrodka nuklearnego

Największa kopalnia kryptowalut w Polsce podejrzewana o oszustwo

Właściciele kopalni kryptowalut mieli także podawać nierealne informacje dotyczące stopy zwrotu z przyjmowanych inwestycji.

"

Ponadto wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznych możliwości wytwarzania tak zwanego „urobku” w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń na rzecz danego pokrzywdzonego niż wynikało to z zawartych przez nich umów, jak też co do jego prawidłowego podziału pomiędzy osoby biorące udział w przedsięwzięciu. "

Według relacji prokuratury, skala działania kopalni kryptowalut - zajmowano się Bitcoinem i Ethereum Classic - była imponująca:

"

Same regały z maszynami obliczeniowymi w jednej tylko lokalizacji w hali FSO w Warszawie zajmowały powierzchnię o rozmiarach ponad 3000 m2. Łącznie na terenie hali FSO „kopało” około 3000 maszyn różnego typu. "

Zobacz także: >> Chiny chcą zakazać kopania kryptowalut, bo powoduje ocieplenie klimatu <<

Właściciele kopalni zawarli umowy inwestycyjne z 860 klientami – prokuratura jest zdania, że wśród nich znajduje się więcej osób wprowadzonych w błąd.

Inwestowaliście w kryptowaluty?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele