Pogoda
03.08.2020 14:37

Protest Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska. Zatrzymano 15 osób

Zakończył się protest Greenpeace, który odbywał się w poniedziałek 3 sierpnia na gmachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Policja sprowadziła z budynku 15 działaczy.

Protest Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska. Zatrzymano 15 osób
foto: zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Krzysztof Cibor z Greenpeace poinformował Polską Agencję Prasową, że protest na budynku resortu środowiska został już zakończony. Policja sprowadziła z dachu działaczy i zdjęła osoby, które w ramach akacji protestacyjnej wisiały na linach przymocowanych do budynku. Zdemontowano również z frontonu siedziby ministerstwa baner z napisem "Stop dewastacji! Czas na ochronę". 

Protest Greenpeace na dachu MŚ. Zatrzymano 15 osób

Młodszy aspirant Rafał Rutkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji przekazał w rozmowie PAP, że funkcjonariusze sprowadzili i zatrzymali łącznie 15 osób biorących udział w proteście. Osoby zostały zatrzymane, a obecnie "prowadzone są z nimi czynności w Komendzie Rejonowej Policji". Następnie zostaną podjęte decyzje, co do dalszych działań wobec uczestników protestu.

Protesty USA
Protesty USA
Przeczytaj także Znana wokalistka została postrzelona podczas protestów w USA. Jak do tego doszło?

Według nieoficjalnych informacji, aktywiści z Greenpeace usłyszą zarzuty naruszenia miru domowego. Przestępstwo to może oznaczać grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

W poniedziałek 3 sierpnia 15 aktywistów organizacji Greenpeace wspięło się na dach Ministerstwa Środowiska i rozwiesiło baner z napisem "Stop dewastacji! Czas na ochronę" oraz wizerunkiem, który ma przedstawiać szefa resortu Michała Wosia wycinającego drzewo. Baner o wymiarach 9 m na 16 m został wykonany z tzw. tkaniny flagowej. 11 działaczy przebywało na dachu, czterech innych wisiało na linach zamontowanych na budynku.

W ten sposób domagali się objęcia ochroną wszystkich starych, cennych polskich lasów. Ponadto krytykowali ministra środowiska za to, że - jak twierdzą - "nie zajmuje się ochroną przyrody, tylko realizuje rabunkową politykę szefów koncernu Lasy Państwowe".

Minister Woś odpowiedział na Twitterze, że w ostatnich 10 latach powierzchnia lasów w Polsce wzrosła o 188,5 tysięcy hektarów i przybyło o 25 proc. drzew w wieku ponad stu lat. Poinformował, że całkowicie wyłączone z wycinek jest 530 tysięcy hektarów, a Parki Narodowe zajmują łącznie 317 tysięcy hektarów.

Sami przyznali się policjantom, że uprawiają w lesie narkotyki
Sami przyznali się policjantom, że uprawiają w lesie narkotyki
Przeczytaj także Sami przyznali się policjantom, że uprawiają w lesie narkotyki
Tagi: Newsy