Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego

14.11.2019 09:42
Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego Fot. Lafargue Raphael/ABACA/Abaca/East News

Pokaz filmu "Oficer i szpieg" nie doszedł do skutku z powodu protestów zorganizowanych przez kobiety oburzone nowymi oskarżeniami pod adresem Romana Polańskiego.

12 listopada 2019 roku w Paryżu miał odbyć się pokaz nowego filmu Romana Polańskiego pod tytułem "Oficer i szpieg". Seans nie doszedł do skutku, ponieważ wejście do kina zostało zablokowane przez około 40 kobiet. Protest miał związek z nowymi oskarżeniami Polańskiego o napaści seksualne.

"Oficer i szpieg" - pokaz nowego filmu Polańskiego zablokowany

Jak podaje Dealine, w paryskim kinie UGC Normandie mieszczącym się w sercu stolicy Francji miał odbyć się pokaz najnowszego filmu Polańskiego pod tytułem "Oficer i szpieg", na który zaproszono reżysera. Do wydarzenia nie doszło, ponieważ oburzone protestujące kobiety przez godzinę uniemożliwiały wejście do  budynku. Miały na sobie czarne stroje, generatory czerwonego dymu oraz tabliczki z nazwiskami ofiar polskiego reżysera. Kilka dni wcześniej francuska fotografka Valentine Monnier wypowiedziała się publicznie o gwałcie, do którego miało dojść w 1975 roku.

Przeczytaj także

Polański zaprzeczył, że doszło do przestępstwa. To jednak nie pierwszy raz, kiedy filmowiec jest oskarżany o napaści seksualne. W 1978 roku opuścił Stany Zjednoczone, po tym, kiedy został uznany winnym gwałtu na 13-latce. Po tym wydarzeniu w kolejnych latach pojawiło się jeszcze kilka oskarżeń w kierunku Polańskiego, dotyczących przestępstw seksualnych. W 2010 roku aktorka Charlotte Lewis zdradziła, że 27 lat wcześniej, Polański ją molestował. W 2017 roku pojawiła się kolejna kobieta, która zarzuciła filmowcowi to samo. Do czynu miało dojść w 1973 roku.

Przeczytaj także

"Oficer i szpieg" - kiedy premiera?

Oficjalna premiera filmu Polańskiego nie została zbojkotowana. Grupa protestujących kobiet pojawiła się jedynie na pokazie, w którym brał udział reżyser. "Oficer i szpieg", który jak na ironię w oryginale nazywa się "J'accuse" ("Oskarżam" - przyp. red.) zadebiutował podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji 2019. Został dobrze przyjęty przez krytyków i otrzymał Wielką nagrodę Jury, Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej oraz Nagrodę Specjalną. Produkcja została nominowana do czterech nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

Film opowiada historię francuskiego wojskowego - kapitana Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu, za co sąd skazał go na dożywocie. W Polsce premiera "Oficera i szpiega" odbędzie się 27 grudnia 2019 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: Roman Polański o ruchu #metoo: „To zbiorowa histeria i totalna hipokryzja”

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.