Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego

14.11.2019 09:42
Protesty przed pokazem Oficera i szpiega|undefined Fot. Lafargue Raphael/ABACA/Abaca/East News

Pokaz filmu "Oficer i szpieg" nie doszedł do skutku z powodu protestów zorganizowanych przez kobiety oburzone nowymi oskarżeniami pod adresem Romana Polańskiego.

12 listopada 2019 roku w Paryżu miał odbyć się pokaz nowego filmu Romana Polańskiego pod tytułem "Oficer i szpieg". Seans nie doszedł do skutku, ponieważ wejście do kina zostało zablokowane przez około 40 kobiet. Protest miał związek z nowymi oskarżeniami Polańskiego o napaści seksualne.

"Oficer i szpieg" - pokaz nowego filmu Polańskiego zablokowany

Jak podaje Dealine, w paryskim kinie UGC Normandie mieszczącym się w sercu stolicy Francji miał odbyć się pokaz najnowszego filmu Polańskiego pod tytułem "Oficer i szpieg", na który zaproszono reżysera. Do wydarzenia nie doszło, ponieważ oburzone protestujące kobiety przez godzinę uniemożliwiały wejście do  budynku. Miały na sobie czarne stroje, generatory czerwonego dymu oraz tabliczki z nazwiskami ofiar polskiego reżysera. Kilka dni wcześniej francuska fotografka Valentine Monnier wypowiedziała się publicznie o gwałcie, do którego miało dojść w 1975 roku.

Przeczytaj także

Polański zaprzeczył, że doszło do przestępstwa. To jednak nie pierwszy raz, kiedy filmowiec jest oskarżany o napaści seksualne. W 1978 roku opuścił Stany Zjednoczone, po tym, kiedy został uznany winnym gwałtu na 13-latce. Po tym wydarzeniu w kolejnych latach pojawiło się jeszcze kilka oskarżeń w kierunku Polańskiego, dotyczących przestępstw seksualnych. W 2010 roku aktorka Charlotte Lewis zdradziła, że 27 lat wcześniej, Polański ją molestował. W 2017 roku pojawiła się kolejna kobieta, która zarzuciła filmowcowi to samo. Do czynu miało dojść w 1973 roku.

Przeczytaj także

"Oficer i szpieg" - kiedy premiera?

Oficjalna premiera filmu Polańskiego nie została zbojkotowana. Grupa protestujących kobiet pojawiła się jedynie na pokazie, w którym brał udział reżyser. "Oficer i szpieg", który jak na ironię w oryginale nazywa się "J'accuse" ("Oskarżam" - przyp. red.) zadebiutował podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji 2019. Został dobrze przyjęty przez krytyków i otrzymał Wielką nagrodę Jury, Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej oraz Nagrodę Specjalną. Produkcja została nominowana do czterech nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

Film opowiada historię francuskiego wojskowego - kapitana Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu, za co sąd skazał go na dożywocie. W Polsce premiera "Oficera i szpiega" odbędzie się 27 grudnia 2019 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: Roman Polański o ruchu #metoo: „To zbiorowa histeria i totalna hipokryzja”

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.