Prywatna wyprawa na Marsa już w 2018 roku

Michał Tomaszkiewicz
28.04.2016 10:27
Prywatna wyprawa na Marsa już w 2018 roku Fot. SpaceX

Elon Musk zapowiedział, że w 2018 roku kapsuła Dragon 2 zostanie wysłana na Marsa. W długofalowych planach SpaceX jest założenie na Czerwonej Planecie ludzkiej kolonii.

Przedsiębiorstwo założone i kierowane przez Elona Muska – odpowiedzialnego także za sukces samochodów Tesli – koncentruje się obecnie na stworzeniu systemu rakiet wielorazowego użytku. Według przedstawianych prognoz, pozwoli to obniżyć koszty wysyłania ładunków na orbitę nawet o 90%.

Jest to jednak cel krótkofalowy SpaceX – korzystając z opracowanych technologii, firma zamierza wysłać kolonistów na Marsa. W okolicach 2040 roku ma powstać pierwsze marsjańskie miasto, które 30 lat później będzie liczyło milion mieszkańców.

Elon Musk zadeklarował, że pierwsi ludzie, którzy dotrą na Marsa z jego pomocą, mogą postawić stopy na planecie już w połowie lat 20. XXI wieku. SpaceX będzie jednak sprzedawał bilety tylko w jedną stronę, a pasażerowie będą jednocześnie osadnikami.

Zaplanowana na 2018 rok misja ma sprawdzić działanie systemów kapsuły Dragon 2. Musk chętnie chwali się możliwościami konstrukcji.

Dragon 2 jest zdolny do dostarczenia aparatury naukowej do każdego miejsca w układzie słonecznym, niezależnie od tego czy powierzchnia jest stała czy płynna i czy występuje (lub nie) atmosfera. Przy wykorzystaniu rakiety Falcon Heavy, Dragon 2 może dostarczyć na Marsa od 2 do 4 ton sprzętu.

Zapowiedziana na 2018 rok misja nosi kryptonim Czerwony Smok (Red Dragon). Kapsuła Dragon 2 ma odbyć pierwszy lot w maju 2017 roku; na sierpień 2017 zapowiedziano dostarczenie za jej pomocą kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza wersja kapsuły dostarcza na ISS zapasy od 2012 roku.

Dragon 2 wyposażony jest w 8 silników SuperDraco, które pełnią rolę zabezpieczenia w razie problemów podczas startu (kapsuła może ewakuować ludzi w razie wykrycia awarii rakiety nośnej) i mogą także służyć do kontrolowanego lądowania.

W odróżnieniu od dotychczasowych misji, w których sondy były zrzucane na powierzchnię Marsa w nadmuchanych bąblach ochronnych lub – jak miało to miejsce w przypadku łazika Curiosity – opuszczane przez zamontowany na unoszącej się dzięki silnikom rakietowej platformie dźwig – Dragon 2 będzie wstanie samodzielnie wylądować na powierzchni.

Kapsuła wytraci początkową prędkość dzięki manewrom w marsjańskiej atmosferze, by następnie osiąść na gruncie z wykorzystaniem wbudowanych silników rakietowych. Musk zapowiedział, że misja przetestuje ideę lądowania na Czerwonej Planecie, jednak to nie Dragon 2 będzie pojazdem, w którym na Marsa udadzą się ludzie.

Projekt statku Mars Colonial Transporter (MCT) zostanie zaprojektowano latem 2016 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Astronautycznej w Meksyku.

Wybralibyście się w podróż na Marsa?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.