Przebadali ścieki na obecność narkotyków. Jak na tle Europy wypada Polska?

27.04.2022 12:01
Przebadali ścieki na obecność narkotyków. Jak na tle Europy wypada Polska? Fot. Shutterstock

Unijne Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przebadało ścieki w 75 europejskich miastach. Jakie narkotyki preferują Polacy?

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) bada ścieki w europejskich miastach pod kątem obecności amfetaminy, metamfetaminy, kokainy, MDMA i marihuany. Badania prowadzone są od 10 lat.

Przebadali ścieki na obecność narkotyków

Unijni badacze zbierali informacje 75 miastach na terenie 25 europejskich państw. W okresie od marca do maja 2021 przebadano szacunkowo około 45 milionów ludzi. Taka obserwacja wbrew pozorom pozwala skutecznie ustalić jakie narkotyki są najpopularniejsze w danym regionie, a w przeciwieństwie do ankiet nie można oszukać badaczy.

Polecamy

Jak w latach ubiegłych badacze przyjrzeli się pięciu najpopularniejszym narkotykom: kokainie, amfetaminie, metamfetaminie, MDMA i marihuanie. Z badań wynika, że stężenie tych substancji w 2021 roku znacznie przekracza ilość odnotowaną w latach ubiegłych. Jedynym wyjątkiem jest MDMA. Tu odnotowano niewielki spadek w porównaniu z wcześniejszymi badaniami. Jak twierdzą autorzy badania, ma to związek z panującą w tym czasie pandemią. Mniej imprez oznacza mniejsze zużycie Ecstasy.

Najnowsze dane pokazują, że kokaina, choć nadal najbardziej popularna w miastach Europy Zachodniej i Południowej, coraz częściej występuje w miastach Europy Wschodniej. Podobnie metamfetamina, od lat najbardziej skoncentrowana w Czechach i na Słowacji, znajduje się obecnie w ściekach z miast całego kontynentu.

Wyniki pokazują zarówno wzrost zużycia, jak i szybkie rozprzestrzenianie się większości badanych substancji, powodując, że problem staje się wszechobecny i złożony. W ciągu ostatniej dekady analiza ścieków przeszła długą drogę od techniki eksperymentalnej do uznanego narzędzia monitorowania nielegalnego zażywania narkotyków w Europie.

- komentuje badanie Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA.

Preferencje narkotykowe Europejczyków

Kokaina i amfetamina jest najbardziej popularna w Antwerpi, szwajcarskim Sankt Gallen, Amsterdamie, Zurychu i Brukseli. Konkretnie te narkotyki często używane są również w Barcelonie i Porto. Małą popularnością cieszą się natomiast w Krakowie, Bratysławie i Brnie. Z badań wynika również, że w Antwerpii średnie dzienne spożycie kokainy to 1,5 miligrama na osobę.

Najwięcej amfetaminy zużywają Skandynawowie. Bardzo duże ilości tego narkotyku znaleziono w ściekach szwedzkiego miasta Sandviken. Tuż za nim znajduje się inne szwedzkie miasto, Söderhamn.

Metamfetamina tradycyjnie była skoncentrowana w Czechach i na Słowacji. Specyfik jest w tej chwili obecny również w Belgii, na Cyprze, na wschodzie Niemiec, w Hiszpanii, Turcji i kilku krajach Europy Północnej (np. w Danii, na Litwie, w Finlandii, Norwegii). Spośród 58 przebadanych miast, w latach 2021 i 2020 około połowa (27) odnotowała wzrost pozostałości narkotyku w ściekach.

Jak na tle Europy wypada Polska?

Jednym polskim miastem w zestawieniu był Kraków. Próbki pobrano z oczyszczalni w Płaszowie. Polska (Kraków) na tle innych krajów wypada bardzo średnio. Krakowianie palą podobną ilość marihuany, co mieszkańcy Porto i Mediolanu. Ilość amfetaminy spożywanej dziennie na mieszkańca, uplasowało nasz kraj na pozycji 15. Pod względem obecności MDMA krakowskie ścieki znalazły się na 7 pozycji. Kokaina jest obecna tylko w śladowych ilościach.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.