Przejazd na czerwonym świetle a marka samochodu

07.09.2016 12:43
Przejazd na czerwonym świetle a marka samochodu Fot. materiały prasowe

W oparciu o dane systemu CANARD, zestawiono listę marek, których kierowcy najczęściej podejmują się jednego z najniebezpieczniejszych wykroczeń – przejazdu na czerwonym świetle.

Ze statystyk policji wynika, że w 2015 roku z winy kierujących pojazdami mechanicznymi powstało 27 307 wypadków, co stanowi 82,8% ogółu. W wyniku zdarzeń śmierć poniosło 2010 osób (68,4% ogółu), a 34 086 zostało rannych (85,7% ogółu).

Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych były nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7235 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6807 wypadków) i szeroko rozumiane nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (4146 wypadków). Z kolei 371 kolizji spowodowanych było właśnie wjazdem na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Wielu osobom takie wykroczenia uchodzą płazem. Niemniej warto mieć na uwadze, że jeśli już dochodzi do zderzenia, to istnieje ogromne ryzyko uderzenia w drzwi pojazdu, co nierzadko kończy się poważnymi obrażeniami ciała – niekiedy trwałymi – lub śmiercią.

Portal brd24.pl opublikował dane dotyczące marek, których kierowcy najczęściej przejeżdżają na czerwonym świetle. Zważywszy na popularność samochodów sprzedawanych pod tymi szyldami, ich miejsce w zestawieniu nie powinno dziwić. Za wyjątek można uznać Mercedesa:

  1. Volkswagen – 7411
  2. Opel – 5066
  3. Renault – 4580
  4. Mercedes – 4372
  5. Ford – 4007

Szczególnie dużą popularnością na rynku zarówno nowych samochodów, jak i używanych, cieszą się modele wyprodukowane przez Volkswagena, Opla i Forda. Zaskakiwać może brak w tym zestawieniu popularnego Audi.

Zważywszy na stereotyp kierowcy BMW, i ta marka powinna zająć wysokie miejsce w tym zestawieniu. W końcu właśnie pojazdy z Bawarii często są bohaterami filmików zarejestrowanych na polskich drogach. Za przykład posłużyć może kierowca BMW serii 5 hamujący przed autem dostawczym, prowadzący BMW serii 3 E36, który omal nie potrącił pieszego, a także pirat drogowy w „trójce” E46.

Co sądzicie o tym zestawieniu?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.