Przejedź się Jaguarem F-Type SVR na Nuburgringu

22.06.2016 09:30
Przejedź się Jaguarem F-Type SVR na Nuburgringu Fot. materiały prasowe

Brytyjski producent samochodów chce pokazać wszystkim niedowiarkom na co stać jego sztandarowy model F-Type w najmocniejszej odmianie SVR.

Jeśli należycie do grona tych, którzy powątpiewają w możliwości obecnie najszybszego seryjnie produkowanego Jaguara, macie okazję przejechać się nim na fotelu pasażera na długiej pętli toru Nurburgring. Jedyne co musicie zrobić, to dostać się do miejscowości Nurburg i liczyć się z wydatkiem rzędu 295 euro za 30-minutową przejażdżkę z kierowcą wyścigowym za kierownicą. W zamian będziecie mogli wcielić się w rolę pilota na jednym z najsłynniejszych torów na świecie.

F-Type SVR napędzany jest 5-litrowym silnikiem V8 o mocy 575 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który trafia na obie osie za pośrednictwem 8-biegowej przekładni automatycznej. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje jedynie 3,5 s, a prędkość maksymalna wynosi 322 km/h.

W stosunku do słabszych odmian, topowy SVR wyróżnia się odważniej zaprojektowanymi zderzakami z powiększonymi wlotami powietrza, a także tytanowymi końcówkami układu wydechowego oraz aktywnym tylnym spojlerem. Nadkola wypełniają 20-calowe felgi aluminiowe okalane przez opony Pirelli P Zero. W dodatku egzemplarz wykorzystywany na Nurburgringu wyposażono w klatkę bezpieczeństwa oraz sportowe fotele Recaro Racing.

Jaguar F-Type SVR Ring 01 Fot. foto: materiały prasowe

Samochód opracowała dywizja JLR (Special Vehicle Operations) dokonując ostatnich szlifów na torze Nurburgring. Właśnie to miejsce – gdzie Jaguar ma swoje centrum rozwoju od 2003 roku – stanowi poligon dla wszystkich aut spod znaku Jaguara, począwszy od supersamochodów, skończywszy na SUV-ach. Zdaniem Marka Stantona – dyrektora dywizji SVO w JLR – najmocniejszy Jaguar został wręcz stworzony do tej roli:

Pogoda na Nurburgringu jest bardzo nieprzewidywalna, a Jaguar F-Type SVR idealnie nadaje się na ten tor niezależnie od panujących warunków. Dywizja Special Vehicle Operations opracowała to auto z myślą o tym, by było lekkie, szybkie i mocne, a także oferowało przyzwoity komfort przy codziennym użytkowaniu. Nordschleife jest z kolei fantastycznym miejscem do tego, by doświadczyć na własnej skórze jak doskonale dopracowany pod względem technicznym jest najmocniejszy SVR.

Z drugiej strony Brytyjczycy zapewniają, że zaledwie jedno, 20,8-kilometrowe okrążenie na torze Nurburgring jest na tyle wymagające dla samochodu, co przejechanie 200 kilometrów na normalnej drodze.

Każdy kto zdecyduje się na tę przygodę, musi mieć ukończone 18 lat. Za cenę 295 euro dostaniemy na czas jazdy strój wyścigowy, kask. Trzeba się jednak spieszyć – do wyboru klientów jest 16 weekendów aż do końca października 2016.

Jaguar F-Type SVR Ring 08 Fot. foto: materiały prasowe

„Zielone Piekło” to miejsce, w którym można powiedzieć, że wychował się jeden z obecnych prezenterów Top Gear, czyli Sabine Schmitz. Znana jest jako królowa Nurburgringu. Ten tor zna jak własną kieszeń. Pokonała na nim ponad 30 000 okrążeń, przejeżdżając więcej niż 600 000 kilometrów.

Jedne z najszybszych seryjnie produkowanych samochodów 20,8-kilometrowy odcinek przejeżdżają ze średnią prędkością około 180 km/h.

Jesteście zainteresowani przejażdżką F-Type SVR?

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.