Przenośna kolumna głośna jak helikopter

Michał Tomaszkiewicz
11.03.2016 00:21
Przenośna kolumna głośna jak helikopter Fot. materiały prasowe

Dobre przenośne głośniki są w stanie zapełnić dźwiękiem całe pomieszczenie. SOUNDBOKS jest tak głośny, że używanie go na otwartej przestrzeni może wymagać uzyskania pozwolenia.

Duńscy twórcy kolumny wyskalowali pokrętło głośności na 11 ustawień. Maksymalne możliwe do uzyskania natężenie dźwięku wynosi 119 dB – to poziom zestawów nagłośnieniowych używanych na koncertach lub odgłos wirnika śmigłowca słyszany z odległości 5 metrów. Wbudowana (wymienna) bateria pozwala na pracę w tym trybie przez 8 godzin.

Po zredukowaniu głośności do 113 dB (twórcy podają, że to poziom hałasu panujący w nocnym klubie) czas odtwarzania wzrasta do 30 godzin. Zejście do 104 dB (głośność przejeżdżającego motocykla) pozwala na słuchanie muzyki przez 100 godzin bez przerwy.

W zestawie z głośnikiem SOUNDBOKS znajdują się dwa akumulatory – ich wymiana trwa kilkanaście sekund. Po podłączeniu do zasilania pełna pojemność uzyskiwana jest po 3 godzinach. Baterie LiFePO4 są obliczone na 3000 cykli ładowania.

Jak twórcom SOUNDBOKSA udało się otrzymać takie wartości? Odpowiedź tkwi w zaprojektowanych na potrzeby sprzętu wzmacniaczach. W kolumnie znajdują się 4 sztuki, każdy o mocy 42 W i z możliwością pracy w trybie BOOST.

Dźwięk generowany jest przez cztery głośniki – dwa niskotonowe osiągające 96 dB oraz dwa wysokotonowe 98 dB. Producent nie jest zbyt wylewy, jeśli chodzi o osiągane przez SOUNDBOKSa pasmo przenoszenia, nie podając tych informacji ani na Kickstarterze, gdzie trwa kampania crowdfundingowa, ani na oficjalnej stronie. Najprawdopodobniej kolumna pracuje z częstotliwościami od 40 Hz do 20 kHz.

Twórcy głośnika przedstawiają się jako zadeklarowani miłośnicy festiwali – obserwacje poczynione podczas koncertów posłużyły jako założenia przy projektowaniu SOUNDBOKSa. Oprócz odpowiedniej głośności oraz długiego czasu pracy postawiono na odporność konstrukcji. Obudowa wykonana jest z aluminium oraz klejonki i potrafi wytrzymać dość brutalne traktowanie, łącznie ze skakaniem po kolumnie. Zestaw może pracować w temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza. Urządzenie jest wodoodporne.

foto: instagram / soundboks Fot. foto: instagram / soundboks

Projektanci SOUNDBOKSa starali się, żeby głośnik sprawdzał się jak najlepiej podczas odgrywania muzyki w terenie. Udało im się uzyskać nagłośnienie na przestrzeni 120 stopni w odległości 30 metrów od kolumny. Przeciętne głośnik uzyskują 60 stopni na dystansie 50 metrów.

Muzyka może być dostarczana przez złącze Jack 3,5 mm lub poprzez połączenie bezprzewodowe w standardzie Bluetooth 3.0 z obsługą aptX. Wymiary kolumny to 66 x 43 x 32 cm, waga wynosi 14,5 kg.

Głośnik SOUNDBOKS został wyceniony na 699 dolarów – w czasie trwania kampanii crowdfundingowej można go zakupić 200 dolarów taniej.

Jakim utworem przetestowalibyście możliwości SOUNDBOKSa?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.