Pogoda
11.03.2016 00:21

Przenośna kolumna głośna jak helikopter

Dobre przenośne głośniki są w stanie zapełnić dźwiękiem całe pomieszczenie. SOUNDBOKS jest tak głośny, że używanie go na otwartej przestrzeni może wymagać uzyskania pozwolenia.

Przenośna kolumna głośna jak helikopter
foto: materiały prasowe

Duńscy twórcy kolumny wyskalowali pokrętło głośności na 11 ustawień. Maksymalne możliwe do uzyskania natężenie dźwięku wynosi 119 dB – to poziom zestawów nagłośnieniowych używanych na koncertach lub odgłos wirnika śmigłowca słyszany z odległości 5 metrów. Wbudowana (wymienna) bateria pozwala na pracę w tym trybie przez 8 godzin.

Po zredukowaniu głośności do 113 dB (twórcy podają, że to poziom hałasu panujący w nocnym klubie) czas odtwarzania wzrasta do 30 godzin. Zejście do 104 dB (głośność przejeżdżającego motocykla) pozwala na słuchanie muzyki przez 100 godzin bez przerwy.

W zestawie z głośnikiem SOUNDBOKS znajdują się dwa akumulatory – ich wymiana trwa kilkanaście sekund. Po podłączeniu do zasilania pełna pojemność uzyskiwana jest po 3 godzinach. Baterie LiFePO4 są obliczone na 3000 cykli ładowania.

Jak twórcom SOUNDBOKSA udało się otrzymać takie wartości? Odpowiedź tkwi w zaprojektowanych na potrzeby sprzętu wzmacniaczach. W kolumnie znajdują się 4 sztuki, każdy o mocy 42 W i z możliwością pracy w trybie BOOST.

Dźwięk generowany jest przez cztery głośniki – dwa niskotonowe osiągające 96 dB oraz dwa wysokotonowe 98 dB. Producent nie jest zbyt wylewy, jeśli chodzi o osiągane przez SOUNDBOKSa pasmo przenoszenia, nie podając tych informacji ani na Kickstarterze, gdzie trwa kampania crowdfundingowa, ani na oficjalnej stronie. Najprawdopodobniej kolumna pracuje z częstotliwościami od 40 Hz do 20 kHz.

Twórcy głośnika przedstawiają się jako zadeklarowani miłośnicy festiwali – obserwacje poczynione podczas koncertów posłużyły jako założenia przy projektowaniu SOUNDBOKSa. Oprócz odpowiedniej głośności oraz długiego czasu pracy postawiono na odporność konstrukcji. Obudowa wykonana jest z aluminium oraz klejonki i potrafi wytrzymać dość brutalne traktowanie, łącznie ze skakaniem po kolumnie. Zestaw może pracować w temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza. Urządzenie jest wodoodporne.

foto: instagram / soundboks

Projektanci SOUNDBOKSa starali się, żeby głośnik sprawdzał się jak najlepiej podczas odgrywania muzyki w terenie. Udało im się uzyskać nagłośnienie na przestrzeni 120 stopni w odległości 30 metrów od kolumny. Przeciętne głośnik uzyskują 60 stopni na dystansie 50 metrów.

Muzyka może być dostarczana przez złącze Jack 3,5 mm lub poprzez połączenie bezprzewodowe w standardzie Bluetooth 3.0 z obsługą aptX. Wymiary kolumny to 66 x 43 x 32 cm, waga wynosi 14,5 kg.

Głośnik SOUNDBOKS został wyceniony na 699 dolarów – w czasie trwania kampanii crowdfundingowej można go zakupić 200 dolarów taniej.

Jakim utworem przetestowalibyście możliwości SOUNDBOKSa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety