Pogoda
31.05.2020 15:44

Przepowiednia z Małopolski. Gdy zamkną się kamienne wrota, nadejdzie koniec świata

Z Ojcowskim Parkiem Narodowym łączy się wiele legend i starych opowieści. Jednak jeden z jego zakątków jest naprawdę wyjątkowy. Podobno wskazuje, ile czasu zostało nam do końca świata.

Koniec świata. Przepowiednia
foto: Adam Lawnik/East News

Na przestrzeni lat w historii świata pojawiło się wiele tajemniczych przepowiedni i proroctw. Najczęściej dotyczą one daty końca świata - tak jak apokaliptyczna wizja trzech dni mroku. Rozmaite teorie na temat losów ludzkiej cywilizacji wygłasza wielu znanych jasnowidzów: Baba Wanga, św. Malachiasz czy Krzysztof Jackowski.

Brama Krakowska odlicza czas, który pozostał do końca świata

Jedną z największych atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym jest Brama Krakowska. Jej kolumny powstały z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 metrów, przy czym lewa kolumna jest nieco wyższa niż prawa.

Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Przeczytaj także Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Światło dociera na głębokość 14-15 metrów [WIDEO]

Położona na skrzyżowaniu szlaków turystycznych Brama Krakowska jest chętnie odwiedzana przez turystów. Niedaleko obiektu znajduje się słynne Źródełko Miłości oraz Jaskinia Krowia. Przechodząc przez "bramę" można dojść do Groty Łokietka, o której również krążą różne miejscowe legendy.

Nazwa tego niezwykłego naturalnego tworu wiąże się z geograficznym położeniem tego miejsca. Rejony Ojcowa przez wieki znajdowały się na trasie handlowej. Prowadził tędy bardzo uczęszczany szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk. Wrota bramy otwierały się na dolinę, dlatego mówiono, że jest to brama do Krakowa. Brama powstała w wyniku procesów erozyjnych, które intensywniej zachodziły na spękaniach ciosowych, którymi spływała woda. W dalszych etapach dołączyły się zjawiska krasowe i wietrzenie mechaniczne.

Przepowiednia z Małopolski: Kiedy nastąpi koniec świata?

Jak głosi stara przepowiednia, odległość dzieląca kolumny Bramy Krakowskiej z roku na rok stale się zmniejsza. Gdy skały całkowicie się zamkną, nastąpi koniec świata. Dlatego też przechodzący przez "wrota" umieszczają pod nimi grube patyki, starając się tym samym odsunąć w czasie nadchodzący koniec świata.

W niewielkiej odległości od Bramy Krakowskiej znajduje się Jaskinia Ciemna. Odnaleziono w niej najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka. Znalezisko ma ponad 100 tys. lat.

Zobacz również: Przepowiednia z Tęgoborza z 1893. Sprawdziło się niemal wszystko!

Tagi: Archiwum Tajemnic przepowiednie koniec świata Kraków