Pogoda
16.06.2020 13:53

Przerażająca choroba kanibali. Czym jest "śmiejąca się śmierć"?

Kanibalizm postrzegany jest jako jedno z najmroczniejszych tabu. Jednak poza kwestią społeczną niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo zarażenia się śmiertelną chorobą.

Przerażająca choroba kanibali
foto: mediadrumworld.com / Jan Skwara/Media Drum/East News

Kanibalizm niesie za sobą ogromne zagrożenie zdrowotne. Wszystkiemu winne są priony, białkowe cząsteczki zakaźne, które powstają gdy powszechnie występujących w organizmie proteiny zmieniają swoją naturalną konformację. Jednak jak się okazuje to dzięki kanibalom, naukowcy mogą zgłębić mechanizmy, które rozwijają choroby zwyrodnieniowe mózgu.

Czym jest Kuru, choroba zwana "śmiejącą się śmiercią"?

Chorobę Kuru zdiagnozowano po raz pierwszy wśród plemion Nowej Gwinei, a do zarażenia dochodziło w wyniku rytualnego spożycia ciał zmarłych. 

Najokrutniejsi seryjni mordercy: Karl Denke - sprzedawca wyrobów z ludzkiego mięsa z Ziębic
Najokrutniejsi seryjni mordercy: Karl Denke - sprzedawca wyrobów z ludzkiego mięsa z Ziębic
Przeczytaj także Najokrutniejsi seryjni mordercy: Karl Denke - sprzedawca wyrobów z ludzkiego mięsa z Ziębic

Kuru jest pierwszą opisaną zakaźną encefalopatią gąbczastą u ludzi. Charakteryzuje się ona bardzo długim okresem inkubacji po zakażeniu długo nieznanym patogenem. Za jego odkrycie Nagrodę Nobla otrzymali Daniel Carleton Gajdusek w 1976 roku i Stanley Prusiner  w 1997 roku.

Jakie są objawy Kuru?

Kuru nazywa się "śmiejącą się śmiercią". Choroba jest nieuleczalna i powoduje uszkodzenie mózgu. Śmiertelność wynosi 100 procent. Rozwój choroby jest różny - w niektórych przypadkach trwał kilkanaście miesięcy, a w innych nawet 40 lat. Choroba powoduje zaburzenia równowagi, silne drgawki, mimowolne ataki śmiechu lub płaczu. Śmierć następuje z głodu lub w wyniku zapalenia płuc.

Dzięki kanibalom może powstać lek dla milionów cierpiących?

Jak ujawnił magazyn Nature, kilka lat temu grupa naukowców badająca Papuasów, którzy nielegalnie praktykowali kanibalizm, odkryła aktywny gen G127V, zapewniający częściową lub nawet całkowitą odporność na chorobę Kuru.
Badacze wciąż pracują nad rozszyfrowaniem mechanizmów działania genu, gdyż - ze względu na ogromne podobieństwo do choroby Creutzfeldta-Jakoba i Parkinsona - może stanowić klucz do wyleczenia encefalopatii gąbczastych.

Najbardziej znane przypadki kanibalizmu w ostatnich latach:

W 2012 roku w związku z praktykowaniem kanibalizmu przez plemię Krowajów na terenie Papui Nowej Gwinei aresztowano 29 osób. Podejrzewano ich o zabicie i zjedzenie 7 ludzi. Rok wcześniej władze Korei Północnej podały do wiadomości publicznej informacje o skonfiskowaniu tysięcy kapsułek zawierający "lekarstwo" na bazie martwych ludzkich płodów. Dowódca organizacji terrorystycznej Fron al-Nusra, Khaled al-Hamad w 2013 roku opublikował w sieci nagranie, na którym zjada ludzkie organy wewnętrzne. W 2009 roku kilku członków brazylijskiego plemienia Kulina zostało oskarżonych o zamordowanie i zjedzenie 19-letniego farmera, a fani grupy Rammstein znają zapewne historię kanibala z Rotenburga, która do dzisiaj wywołuje wiele emocji.

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie w Polsce. Kanibalistyczne mrówki w bunkrze atomowym

Tagi: Archiwum Tajemnic Ciekawostki