Przerażające miejsca na mapie Polski [ZDJĘCIA]
![Przerażające miejsca na mapie Polski [ZDJĘCIA]](https://gfx.antyradio.pl/var/antyradio2/storage/images/news/przerazajace-miejsca-na-mapie-polski/1383260-6-pol-PL/Przerazajace-miejsca-na-mapie-Polski-ZDJECIA_article.jpg)
Oto coś dla miłośników turystyki i horrorów – miejsca w Polsce, które mogą napędzić Wam stracha!
Na świecie jest tyle niezwykłych miejsc, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jedni szukają zabytków, w których można dosłownie dotknąć historii, inni - zadziwiających i zachwycających cudów natury. Są jednak turyści, dla których liczy się tylko jedno – by miejsca, które odwiedzają, mogły ich porządnie przestraszyć!
Kaplica czaszek i krzywy las: Straszne miejsca w Polsce
Wprawdzie do wakacji zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już dziś pokażemy Wam kilka przerażających miejsc, które każdy miłośnik mrocznych historii powinien odwiedzić. Jak się okazuje, nie trzeba daleko podróżować i wydawać masy pieniędzy, bo w Polsce również odnajdziecie kilka lokalizacji, w których poczujecie dreszczyk emocji.
1. Kaplica Czaszek w Czermnej (w Kudowie-Zdroju)
Mauzoleum śmierci, wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach. Całe wnętrze kaplicy w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju, wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi ludzkimi. W sumie jest ich ponad 3 tysiące. W krypcie pod podłogą spoczywa dalsze 21 tysięcy kości, wypełniających ją do wysokości około 2 metrów. Przerażające miejsce stworzył w 1776 roku proboszcz tutejszej parafii Wacław Tomaszek, który w skarpie koło dzwonnicy odnalazł ogromne skupisko ludzkich szczątków. Były to kości ofiar wojen i szerzących się po nich epidemiach cholery w XVII i XVIII wieku. Zbieranie kości, ich dezynfekcja i impregnacja oraz układanie w kaplicy zajęły mu osiem lat. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę za wszystkich, którzy w niej spoczywają. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.
2. Krzywy Las w Gryfinie
Próżno szukać tak przerażającego i niezwykłego miejsca w Polsce. W Nowym Czarnowie, cztery kilometry od Gryfina, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra” rośnie las, który koniecznie musicie zobaczyć. Skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 hektara posadzono najprawdopodobniej w 1934 roku. Drzewa sprawiają upiorne wrażenie, bowiem każdy pień zamiast rosnąć pionowo, skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Jak do tej pory nikomu nie udało się ostatecznie wyjaśnić, co jest przyczyną tych deformacji. Polecamy serdecznie, szczególnie po zmroku.
3. Krypty pod Kościołem św. Kazimierza Królewicza w Krakowie.
Kolejne miejsce, które mogą zwiedzać wyłącznie osoby o mocnych nerwach. Podziemia kościoła kryją bowiem około 60 trumien, z których kilka przykrytych jest szklanymi wiekami zamontowanymi w latach 70. XX wieku. Ciała zmarłych zachowane są w bardzo dobrym stanie bez mumifikacji. W krypcie leżą między innymi zakonnicy, darczyńcy i fundatorzy kościoła: biskup Mikołaj Szembek, burgrabia krakowski Mikołaj Goskowski, starościna barcicka Urszula Morszkowska i o. Sebastian Wolicki. Ale pochowana jest tu również Domicella Skalska, która była w kościele zatrudniona jako służąca oraz żołnierz napoleoński pochowany w pełnym mundurze. Jednak największe emocje wzbudza bezimienna dziewczynka z potwornym grymasem na twarzy, która prawdopodobnie utonęła. Mała mumia znajduje się w otwartej trumnie w krypcie Modrzejewskich. Dziecko ma dokładnie zachowaną fryzurę i sukienkę, w której ją pochowano.
4. Kłomino - miasto widmo
Czy trzeba jechać aż do Czarnobyla, by zobaczyć opuszczone miasto? Niekoniecznie. Kłomino leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, 12 km od miasta Borne Sulinowo. Jest to jedyne w Polsce miasto-widmo. Do 1992 roku miejscowość była bazą sowieckiej Armii Czerwonej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornem Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa, Kłomino nie zostało nigdy zasiedlone. Zdewastowane domy są pozbawione drzwi i okien i dachów. Cały teren porasta dzika roślinność. Porozbijane klatki i ścianki działowe w mieszkaniach dopełniają obrazu grozy. Oprócz mrocznych bloków mieszkalnych w wymarłym mieście znajduje się również stara myjnia czołgów, hydrofornia i hangary. Strach zapuszczać się w te okolice za dnia, a co dopiero w nocy.
5. Osówka - mroczny sekret III Rzeszy
Osówka w Górach Sowich to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy z końca II wojny światowej. Kilometry podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów budzą grozę w większości turystów. Tym bardziej, że nietrudno się tam zgubić. Zwiedzanie podziemi przeznaczone jest wyłącznie dla największych śmiałków. System betonowych korytarzy, umocnień i hal budowano na ogromną skalę w 1943 roku, przy wykorzystaniu robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Wyrobiska są częścią kompleksu „RIESE” - największej kwatery Hitlera nie tylko na Dolnym Śląsku, lecz w całej Rzeszy. Jednocześnie miejsce jest jedną z wielu dotąd niewyjaśnionych tajemnic ostatniej wojny. Do tej pory nie udało się ustalić prawdziwego celu, dla którego zostały stworzone podziemne hale i łączące je korytarze.
Zobacz również: Cud natury w Lubuskiem. Najbardziej romantyczne jezioro w Polsce
Oceń artykuł