Przerażające miejsca na mapie Polski

16.02.2018 16:12
Przerażające miejsca na mapie Polski Fot. WIESLAW ZIELINSKI/EAST NEWS

Oto coś dla miłośników turystyki i horrorów – miejsca w Polsce, które mogą napędzić Wam stracha!

Na świecie jest tyle niezwykłych miejsc, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jedni szukają zabytków, w których można dosłownie dotknąć historii, inni - zadziwiających i zachwycających cudów natury. Są jednak turyści, dla których liczy się tylko jedno – by miejsca, które odwiedzają mogły ich porządnie przestraszyć! 

Wprawdzie do wakacji zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już dziś pokażemy Wam kilka przerażających miejsc, które każdy miłośnik mrocznych historii powinien odwiedzić. Jak się okazuje, nie trzeba daleko podróżować i wydawać masy pieniędzy, bo w Polsce również odnajdziecie kilka lokalizacji, w których poczujecie dreszczyk emocji.

1. Kaplica Czaszek w Czermnej (w Kudowie-Zdroju)

Mauzoleum śmierci, wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach. Całe wnętrze kaplicy w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju, wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi ludzkimi. W sumie jest ich ponad 3 tysiące. W krypcie pod podłogą spoczywa dalsze 21 tysięcy kości, wypełniających ją do wysokości około 2 metrów. Przerażające miejsce stworzył w 1776 roku proboszcz tutejszej parafii Wacław Tomaszek, który w skarpie koło dzwonnicy odnalazł ogromne skupisko ludzkich szczątków. Były to kości ofiar wojen i szerzących się po nich epidemiach cholery w XVII i XVIII wieku. Zbieranie kości, ich dezynfekcja i impregnacja oraz układanie w kaplicy zajęły mu osiem lat. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę za wszystkich, którzy w niej spoczywają. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

2. Krzywy Las w Gryfinie

Próżno szukać tak przerażającego i niezwykłego miejsca w Polsce. W Nowym Czarnowie, cztery kilometry od Gryfina, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra” rośnie las,  który koniecznie musicie zobaczyć. Skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 hektara posadzono najprawdopodobniej w 1934 roku. Drzewa sprawiają upiorne wrażenie, bowiem każdy pień zamiast rosnąć pionowo, skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Jak do tej pory nikomu nie udało się ostatecznie wyjaśnić, co jest przyczyną tych deformacji. Polecamy serdecznie, szczególnie po zmroku.

3. Krypty pod Kościołem św. Kazimierza Królewicza w Krakowie.

Kolejne miejsce, które mogą zwiedzać wyłącznie osoby o mocnych nerwach. Podziemia kościoła kryją bowiem około 60 trumien, z których kilka przykrytych jest szklanymi wiekami zamontowanymi w latach 70. XX wieku. Ciała zmarłych zachowane są w bardzo dobrym stanie bez mumifikacji. W krypcie leżą między innymi zakonnicy, darczyńcy i fundatorzy kościoła: biskup Mikołaj Szembek, burgrabia krakowski Mikołaj Goskowski, starościna barcicka Urszula Morszkowska i o. Sebastian Wolicki. Ale pochowana jest tu również Domicella Skalska, która była w kościele zatrudniona jako służąca oraz żołnierz napoleoński pochowany w pełnym mundurze. Jednak największe emocje wzbudza bezimienna dziewczynka z potwornym grymasem na twarzy, która prawdopodobnie utonęła. Mała mumia znajduje się w otwartej trumnie w krypcie Modrzejewskich. Dziecko ma dokładnie zachowaną fryzurę i sukienkę, w której ją pochowano.

4. Kłomino - miasto widmo

Czy trzeba jechać aż do Czarnobyla, by zobaczyć opuszczone miasto? Niekoniecznie. Kłomino leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, 12 km od miasta Borne Sulinowo. Jest to jedyne w Polsce miasto-widmo. Do 1992 roku miejscowość była bazą sowieckiej Armii Czerwonej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornem Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa, Kłomino nie zostało nigdy zasiedlone. Zdewastowane domy są pozbawione drzwi i okien i dachów. Cały teren porasta dzika roślinność.  Porozbijane klatki i ścianki działowe w mieszkaniach dopełniają obrazu grozy. Oprócz mrocznych bloków mieszkalnych w wymarłym mieście znajduje się również stara myjnia czołgów, hydrofornia i hangary. Strach zapuszczać się w te okolice za dnia, a co dopiero w nocy.

5. Osówka - mroczny sekret III Rzeszy

Osówka w Górach Sowich to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy z końca II wojny światowej. Kilometry podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów budzą grozę w większości turystów. Tym bardziej, że nietrudno się tam zgubić. Zwiedzanie podziemi przeznaczone jest wyłącznie dla największych śmiałków. System betonowych korytarzy, umocnień i hal budowano na ogromną skalę w 1943 roku, przy wykorzystaniu robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Wyrobiska są częścią kompleksu „RIESE” - największej kwatery Hitlera nie tylko na Dolnym Śląsku, lecz w całej Rzeszy.  Jednocześnie miejsce jest jedną z wielu dotąd niewyjaśnionych tajemnic ostatniej wojny. Do tej pory nie udało się ustalić prawdziwego celu, dla którego zostały stworzone podziemne hale i łączące je korytarze. 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.