Przerób pustą butelkę na mocną linkę

Michał Tomaszkiewicz
04.03.2016 14:08
Przerób pustą butelkę na mocną linkę Fot. materiały prasowe

Segregowanie odpadów i recycling nie są jedynymi sposobami na powtórne wykorzystanie butelek typu PET. Wystarczy jedno proste urządzenie, żeby plastikowe opakowanie zmieniło się w wytrzymała linkę.

Gadżet wygląda niepozornie – ot, na kawałek drewna nałożono metalowy element i wyceniono na 15 euro. Mimo tego użytkownicy Kickstartera błyskawicznie wykupili urządzenia w najtańszej cenie. Wciąż prowadzona jest sprzedaż Plastic Bottle Cuttera wycenionego na 20 euro.

Co ich urzekło? Możliwość stworzenia przydatnej rzeczy z niczego. Trudno przecież patrzeć na pustą plastikową butelkę inaczej niż na zabierający miejsca odpad.

Sposób na transmutację jest prosty: wystarczy odciąć dół butelki, włożyć ja w rowek prowadzący i lekko przekręcić. Późnej zostaje już tylko ciągnąć energicznie za pojawiającą się w niemal magiczny sposób linkę.

Do czego można wykorzystać świeżo zdobyte praktyczne akcesorium? Twórcy Plastic Bottle Cuttera przekonują, że praktycznie do wszystkiego. Z przeprowadzonych przez nich badań i pomiarów wynika, że pojedyncza nić plastikowej linki wytrzymuje obciążenie 7 kg. Gdy połączy się kilka, a nawet kilkanaście wiązek, możliwe stają się rzeczy wielkie.

Improwizowana linka może służyć do holowania samochodu, jako wzmocnienie do hamaka, a nawet materiał do stworzenia plecionego krzesła. Plastikowa wstęga z łatwością poddaje się obróbce cieplnej, dzięki czemu możliwe staje się stworzenie rzeczy nie tylko praktycznych, ale i atrakcyjnych wizualnie. Tylko niedostatki wyobraźni mogą przeszkodzić w znalezienieniu kolejnego pomysłu na wykorzystanie przetransformowanej butelki. Twórcy przekonują, że dzięki niej uda się przetrwać koniec świata.

Ich słowa zdają się być potwierdzone przez jeden z przeprowadzonych eksperymentów – eksponowana przez dwa lata na działanie promieni słonecznych linka nie wykazała śladów degradacji materiału, utrzymując wzorowo zadany ciężar.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Pomysł praktycznego wykorzystania przedmiotów przed ich posegregowaniem i wyrzuceniem został nazwany przez twórców „upcyclingiem”.

Do czego wykorzystalibyście linkę z butelki?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.