Pogoda
22.02.2017 09:21

Przestępcy atakują użytkowników OLX-a

Oszuści dostrzegli potencjał ogłoszeń publikowanych w serwisie OLX – dzwonią pod podany numer, podając się za pracowników portalu ogłoszeniowego, i wyłudzają dane osobowe użytkowników. Stąd już tylko krok do zamówienia czegoś na koszt ofiary.

Przestępcy atakują użytkowników OLX-a
foto: zrzut ekranu

Do tej pory kampanie wyłudzania danych prowadzone były przede wszystkich poprzez e-mail, prosząc o nie bezpośrednio (po podaniu mniej lub bardziej wiarygodnego usprawiedliwienia) lub też infekując komputery użytkowników oprogramowaniem szpiegowskim.

Przestępcy często podszywają się pod znane firmy, a nawet urzędy – żeby skłonić odbiorcę wiadomości do kliknięcia załącznik ukrywający wirusa informowali między innymi o wszczęciu kontroli w sprawie ukrywania dochodów, zawieszenia konta na Allegro, otrzymania e-awizo lub wyjątkowo wysokiego rachunku w Play.

Przed oszustami wyłudzającymi dane osobowe telefonicznie ostrzegł serwis OLX – z sygnałów otrzymywanych od użytkowników wynika, że przestępcy wykorzystują podawane w ogłoszeniach numery kontaktowe i dzwonią z informacją o trwaniu dochodzenia w sprawie wystawionego przedmiotu.

Użytkownik serwisu powiadamiany jest, że jest podejrzewany o oszustwo, a sprawą interesuje się policja. Podszywający się pod serwis deklarują pomoc w rozwiązaniu sprawy i proszą o podanie danych osobowych do weryfikacji.

Przestrzegają także przed samodzielnym kontaktowaniem się z policją, jako że może to grozić „poważnymi konsekwencjami”.

Telefon staje się nową „cudowną bronią” przestępców – z USA zaimportowano do nas metodę wyłudzania podczas rozmowy słowa „tak”, a następnie wklejania go jako potwierdzenia przez rozmówcę zamówienia złożonego zdalnie.

Jeśli dzwoniąca do nas osoba prosi o udostępnienie danych osobowych – pyta się do kogo się dodzwoniła, chce dowiedzieć się o dacie urodzin itp. – należy takie pytania zignorować. W celu wyjaśnienia sprawy najlepiej zadzwonić samemu na infolinię przedsiębiorstwa, które miało być takimi danymi zainteresowane i tam dowiedzieć się, czy sprawa rzeczywiście istnieje.

Odbierasz telefony z nieznajomych numerów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet