Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa?

27.01.2020 13:53
Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa? Fot. Shutterstock

Koronawirus z Wuhan sieje postrach na całym świecie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano także w Europie. Czy zakupy na AliExpress są dla nas bezpieczne?

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że odnotowano już ponad 80 ofiar śmiertelnych, a blisko trzy tysiące osób jest zakażonych koronawirusem. Coraz więcej internautów zadaje sobie pytanie, czy śmiertelny wirus nCoV może się przenosić za pośrednictwem paczek z niezwykle popularnego w Polsce Aliexpress.

Czy powinniśmy się obawiać paczek z Aliexpress?

AliExpress to jedna z największych na świecie platform sprzedaży online. W popularnym serwisie można kupić niemal wszystko, od ubrań i akcesoriów, przez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po podróbki znanych marek.

Największą atrakcją dla kupujących są jednak wyjątkowo niskie ceny produktów.

Przeczytaj także

Polacy bardzo chętnie korzystają z chińskiego serwisu, a do naszego kraju trafiają miliony paczek rocznie. W 2019 roku paczki z AliExpress stanowiły aż 30 proc. wszystkich przesyłek zagranicznych obsługiwanych przez Pocztę Polską.

Według danych udostępnionych przez Gemiusa z grudnia 2019 roku, aż 20% polskich urządzeń mobilnych odwiedzało chiński serwis zakupowy.

Część internautów jest zdania, że istnieje duże ryzyko zarażenia się śmiertelną chorobą, która mogłaby się teoretycznie przedostać z Chin w zamkniętej paczce. Cześć kupujących postanowiła zatem zrezygnować z odbioru zamówionych przesyłek i całkowicie zaprzestała zamawiania na popularnej platformie.

Czy wirus z Chin dotrze do Polski za pośrednictwem AliExpress?

Zarówno naukowcy, jak i sam AliExpress zapewniają, że zakupy są bezpieczne i nie ma się absolutnie czego obawiać. Koronawirus, by przetrwać, potrzebuje żywego nosiciela, nie przeżyje więc miesiąca w paczce.

Galina Kożewnikowa, kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych z wykładami z epidemiologii i fizjologii na Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów, uważa, że przekazywanie koronawirusa za pośrednictwem paczek z chińskich sklepów internetowych jest mało prawdopodobne ze względu na wrażliwość patogenu na zmiany środowiskowe.

Zazwyczaj wirus żyje w środowisku zewnętrznym tylko przez kilka godzin. Prawdopodobieństwo, że mutuje i staje się bardziej stabilny, jest niezwykle niskie

 – twierdzi uczona.

Zupełnie innego zdania jest Michaił Szczełkanow, kierownik laboratorium wirusologii Federalnego Centrum Naukowego Różnorodności Biologicznej Naziemnej Bioty Azji Wschodniej Oddziału Dalekowschodniego Rosyjskiej Akademii Nauk. Naukowiec w wywiadzie dla dziennika „Izwiestija” stwierdził:

Małe kropelki z wirusem, które powstają podczas kaszlu i kichania, osiadają na artykułach gospodarstwa domowego, a osoba dotykająca ich może równie dobrze zostać zarażona

Przesyłki z AliExpress: zamawiać czy nie?

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni). AliExpress jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami kontroli sanitarnej w Rosji i Chinach i zdaniem przedstawicieli serwisu nie ma powodów do obaw.

Jednak główny inspektor sanitarny Kazachstanu Żandarbek Bekszin apeluje, aby na wszelki wypadek wstrzymać się z zakupami żywnościowymi na AliExpress i na jakiś czas zrezygnować z zakupu produktów spożywczych.

Zobacz również: Nie tylko AliExpress – w sieci aż roi się od alternatyw [LISTA PODOBNYCH STRON]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.