Przesyłki z AliExpress: zamawiać czy nie? GIS, Ministerstwo Zdrowia i Poczta Polska wypowiedziały się w sprawie

29.01.2020 14:32
Koronawirus Aliexpress|undefined Fot. Shutterstock

Wprawdzie koronawirus z Chin jeszcze nie ujawnił się w Polsce, ale powinniśmy być czujni. Czy zamawianie towarów z AliExpress jest bezpieczne? Służby sanitarne i Poczta Polska wydały w tej sprawie oświadczenia.

Koronawirus z Wuhan sieje postrach na całym świecie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano u naszych zachodnich sąsiadów.  Jakie środki ostrożności musimy zachować? Czy możemy bezpiecznie robić zakupy na AliExpress? Sprawdźcie, co w tej sprawie mówią GIS, Ministerstwo Zdrowia i Poczta Polska.

Czy powinniśmy przestać kupować na Aliexpress?

Na AliExpress można kupić niemal wszystko, od ubrań i akcesoriów, przez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po podróbki znanych marek. Słynna platforma sprzedażowa ma niezwykle atrakcyjne ceny, więc Polacy bardzo chętnie robią zakupy w Chinach, a do naszego kraju trafiają miliony paczek rocznie.

Przeczytaj także

W związku z pojawieniem się śmiertelnego wirusa część kupujących postanowiła zrezygnować z odbioru zamówionych przesyłek i całkowicie zaprzestała zamawiania na AliExpress. Czy Polacy mają powody do obaw?

25 stycznia 2020 roku Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w oficjalnym komunikacie:

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS-u w wypowiedzi dla serwisu Medonet stwierdził:

Na pytanie, czy istnieje możliwość przeniesienia wirusa, ja zawsze odpowiadam, że tak, natomiast szansa na to, że koronawirus zostanie przywieziony z Chin na paczce, jest mikroskopijna, niemal zerowa. Paczki są bezpieczne, bo zanim zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. Czas jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza, ale nie jest to taki czas, który wystarczyłby na dotarcie wirusa do naszego kraju.

Tego samego zdania jest Ministerstwo Zdrowia, które wydało wytyczne dla osób powracających z Chin.

Także Poczta Polska uspokaja swoich klientów:

Czy wirus z Chin dotrze do Polski za pośrednictwem AliExpress?

Zarówno naukowcy, jak i sam AliExpress zapewniają, że zakupy są bezpieczne i nie ma się absolutnie czego obawiać. Koronawirus, by przetrwać, potrzebuje żywego nosiciela, nie przeżyje więc miesiąca w paczce

Czy te wypowiedzi uspokoją kupujących na Aliexpress, Wish, Banggood czy Gearbeast?

Zobacz również: Dzieci porzucone na lotnisku na śmierć. Rodzice bali się, że złapały koronawirusa

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.